OPIS1-Inflacja wciąż rekordowo niska, presja na RPP trwa

Pfleiderer Grajewo SA Pfleiderer Grajewo Spółka Akcyjna
15-01-2003, 16:27

(Depesza uzupełniona o reakcję rynków i komentarze analityków)

Marcin Gocłowski

WARSZAWA (Reuters) - W grudniu minionego roku inflacja spadła bardziej niż oczekiwali analitycy - do poziomu 0,8 procent licząc rok do roku. Nowy rekord oznacza dalszy wzrost presji wywieranej na Radę Polityki Pieniężnej (RPP), aby ta obniżyła znów stopy procentowe.

"Dane są nieznacznie lepsze niż oczekiwał rynek, ale nie stanowią niespodzianki. Spodziewamy się, że inflacja pozostanie poniżej granicy dwóch procent przynajmniej do listopada" - powiedział Gavin Gray, analityk z HSBC w Londynie.

Analitycy oczekiwali, że grudniowa inflacja utrzyma się na listopadowym poziomie 0,9 procent. Z danych GUS wynika też, że inflacja średnioroczna wyniosła w zeszłym roku 1,9 procent.

"Jest to (dane o inflacji rok do roku w grudniu) też kolejny argument za tym, by dalej obniżać stopy procentowe - zakładamy, że do obniżki o 25 punktów bazowych dojdzie jeszcze w tym miesiącu" - stwierdził Gray.

Rada spotyka się na swym comiesięcznym posiedzeniu w dniach 28-29 stycznia. Z ankiety Reutera wynika, że analitycy spodziewają się redukcji głónej stopy 14-dniowej o 25 punktów bazowych z obecnego poziomu 6,75 procent.

"Mamy kolejny rekord, dzięki lepszym od spodziewanych danym na temat transportu i dzięki temu, że nie widać wpływu podwyżki cen czynszów. W styczniu przewidujemy, że inflacja spadnie do nowego rekorodowo niskiego poziomu 0,6 procent rok do roku" - powiedział Jacek Wiśniewski, szef działu analiz z Banku Pekao SA.

"Nie stało się nic takiego, co byłoby zaskoczeniem. Takie były przewidywania i ten trend (spadkowy) został utrzymany. Prawdopodobnie jeszcze w styczniu możemy oczekiwać pewnego spadku wskaźnika 12-miesięcznego. Natomiast powinniśmy się przygotować na to, że w lutym-marcu wskaźnik ruszy w górę" - powiedział Reuterowi Grzegorz Wójtowicz z RPP.

"Myślę, że patrząc na koniec tego roku to około 2,5 procent to jest wysoce prawdopodobne" - dodał członek Rady.

Złoty nie zaregował na publikację danych o inflacji. O godzinie 16.18 euro wyceniono na 4,0300 złotego, a dolara na 3,8080 podczas gdy przed publikacją danych było to odpowiednio 4,0251 złotego i 3,8070 złotego.

Rentowności obligacji pięcioletnich straciły zaś cztery punkty bazowe. Analitycy zwracają jednak uwagę na to, że tuż po 16.00 węgierski bank centralny poinformował iż obniżył stopy procentowe o 100 punktów bazowych. To zaś oznacza wzrost oczekiwań na redukcję stóp również i w Polsce.

((Autor: Marcin Gocłowski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Reuters Messaging: marcin.goclowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pfleiderer Grajewo SA Pfleiderer Grajewo Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Inflacja wciąż rekordowo niska, presja na RPP trwa