OPIS1-Inter Groclin prognozuje 31-32 mln zł zysku w 2003

Indykpol Spółka Akcyjna
27-02-2003, 11:57

(Depesza uzupełniona o informacje z konferencji prasowej)

WARSZAWA (Reuters) - Inter Groclin prognozuje, że jego skonsolidowany zysk netto w 2003 roku wzrośnie do 31-32 milionów złotych 28,3 miliona złotych po czterech kwartałach roku ubiegłego, podała spółka w czwartkowym komunikacie.

Firma szacuje również, że tegoroczne przychody ze sprzedaży wzrosną do 470 milionów z 429 milionów złotych w roku ubiegłym.

Prezes Groclinu powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że przedstawiona prognoza jest bardzo ostrożna.

"To bardzo konserwatywna prognoza i myślę, że w trzecim kwartale będzie można mówić o jej podwyższeniu" - powiedział Zbigniew Drzymała.

Dodał, że ewentualne lepsze wyniki będą mogły zostać osiągnięte dzięki pozyskaniu nowych kontraktów.

W czwartek spółka podała, że prognoza przychodów oparta jest na deklaracjach dotychczasowych klientów, a co za tym idzie na ich prognozach dotyczących poziomu sprzedaży samochodów luksusowych w Europie. Dodatkowym czynnikiem wzrostu przychodów ze sprzedaży będą nowe kontrakty znajdujące się w końcowej fazie negocjacji.

Groclin szacuje, że wartość tegorocznych kontraktów wynosi 60 milionów złotych.

Spółka planuje także zwiększenie produkcji i rozszerzenie produkowanego asortymentu. Środki na ten cel ma przynieść planowana na przełom pierwszego i drugiego kwartału emisja akcji. Groclin chce z niej pozyskać co najmniej 30 milionów złotych, a emisja obejmuje od 500 tysięcy do 1,150 miliona sztuk.

"Pozyskane środki zamierzamy przeznaczyć w całości na inwestycje w fabrykę na Ukrainie" - powiedział Drzymała. Spółka planuje tam wytwarzać poszycia dla samochodów średniej klasy.

Zarząd Inter Groclin deklaruje, iż zarekomenduje akcjonariuszom przeznaczenie części wypracowanego zysku netto za 2003 rok na dalsze zasilenie funduszu dywidendowego, utworzonego w końcu 2002 roku.

"Na ten fundusz Groclin planuje przeznaczać rocznie 20 procent zysku, ale na razie nie wiadomo, czy dywidenda będzie wypłacana, do czasu ukończenia inwestycji na Ukrainie, co ma nastąpić w 2005 roku" - powiedział Drzymała.

((Autor: Olga Markiewicz; Redagował: Paweł Florkiewicz; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: olga.markiewicz.reuters.com @reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Indykpol Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / OPIS1-Inter Groclin prognozuje 31-32 mln zł zysku w 2003