OPIS1-Kołodko atakuje NBP za złotego i stopy proc.

BAUMA SPÓŁKA AKCYJNA16
21-01-2003, 12:37

(Depesza uzupełniona o cytaty i tło)

WARSZAWA (Reuters) - Minister finansów Grzegorz Kołodko przypuścił atak na bank centralny oświadczając, że Narodowy Bank Polski (NBP) reaguje na wyimaginowaną presję inflacyjną i szkodzi polskim przedsiębiorstwom pozwalając na to, by złoty pozostawał mocny.

W wywiadzie udzielonym anglojęzycznemu tygodnikowi The Warsaw Voice Kołodko powiedział także, że reformy budżetowe - kluczowe dla zdolności Polski do absorpcji pomocy z unii europejskiej - zostaną przesunięte na połowę 2003 roku.

"NBP uważa, że walczy z wyimaginowaną presją inflacyjną, która rzekomo pochodzi ze sfery fiskalnej, nie dbając o inflację - obecnie poniżej poziomu jeden procent rok do roku (...) czyli znacznie poniżej jego celu w granicach 2-4 procent (w grudniu)" - powiedział gazecie Kołodko.

"Oczekiwania inflacyjne i inflacja bazowa również spadają, a wysoki kurs powoduje poważne obawy raczej o deflację niż inflację" - powiedział w udzielonym po angielsku wywiadzie, który zostanie opublikowany w wydaniu gazety z 25 stycznia.

"Dla polskich przedsiębiorców głównym problemem nie są podatki, ale wysokie koszty finansowania, które zniechęcają do inwestowania oraz super-silny kurs, który związany jest z wysokimi stopami procentowymi, szkodzącymi polskiej konkurencyjności" - powiedział Kołodko.

((Autor: Wojciech Moskwa; Redagował: Marcin Gocłowski; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: marcin.goclowski.reuters.com @reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAUMA SPÓŁKA AKCYJNA16

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Kołodko atakuje NBP za złotego i stopy proc.