OPIS1-Naciski rządu na obniżkę stóp szkodliwe-Rosati

Marek Druś, Przemysław Barankiewicz
opublikowano: 05-12-2001, 11:47

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i tło)

WARSZAWA (Reuters) - Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) skrytykował w środę ostatnie naciski rządu, który chce szybkiej kolejnej obniżki stóp procentowych i powiedział, że presja ta niepotrzebnie wpływa na umacnianie złotego.

Premier Leszek Miller powiedział wcześniej w tym tygodniu, że stopy procentowe powinny być do końca tego roku obniżone o kolejne 150 punktów bazowych.

"Tego typu wypowiedź stwarza pewne oczekiwania na rynku finansowym i jej efektem było wczoraj umocnienie złotego (...) co jest absolutnie niepotrzebne w naszej sytuacji, bo złoty i tak już jest chyba zbyt mocny" - powiedział w Radiu Zet Rosati.

Złoty wzrósł we wtorek rano do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy do dolara i euro z powodu dużego zagranicznego popytu na polskie instrumenty dłużne.

"Tego typu komentarze sa niepotrzebne, bo stwarzają trudną sytuację dla RPP, która nawet jakby chciała obniżyć stopy, to czyniąc to naraża się na komentarze, że oto ugięła się pod dyktatem politycznym" - powiedział.

"Bardzo wyraźnie chciałbym podkreślić, że Rada nie ugnie się pod żadnym naciskiem politycznym" - powiedział Rosati.

Po wypowiedzi Rosatiego kurs złotego spadł i o godzinie 11.00 dolara wyceniano na 4,0338 złotego, a euro na 3,5971. Od początku roku kurs złotego do dolara wzrósł o trzy procent i o siedem procent do euro.

Zagraniczni inwestorzy kupowali polskie papiery skarbowe w tym roku gdyż przynosiły one wysokie stopy zwrotu a dodatkowo inwestorzy liczą na dalsze obniżki stóp procentowych.

W tym roku Rada Polityki Pieniężnej już sześć razy obniżyła stopy procentowe łącznie o 7,5 punktu procentowego i obecnie główna stopa rynkowa wynosi 11,5 procent.

Ostatnia 150-punktowa obniżka spowodowała, że główna stopa rynkowa jest o 50 punktów niższa od prognozowanej przez rząd na koniec tego roku, czyli 12 procent.

Rada zasygnalizował wówczas, że w najbliższym czasie stopy mogą pozostać na obecnym poziomie, z powodu obaw dotyczących tego, czy rządowi uda się wcielić w życie "plan ratunkowy".

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Naciski rządu na obniżkę stóp szkodliwe-Rosati