OPIS1-Pia Piasecki chce zawrzeć układ do końca stycznia

opublikowano: 01-10-2002, 18:15

(Depesza uzupełniona o dalsze szczegóły)

WARSZAWA (Reuters) - Pia Piasecki, borykająca się z potężnymi kłopotami finansowymi kielecka spółka budowlana, liczy, że do końca stycznia przyszłego roku zawrze porozumienie z wierzycielami i uniknie upadłości, powiedział we wtorek prezes firmy.

Pia Piasecki zwrócił się do wierzycieli z propozycją redukcji długów o 60 procent - układem objętych ma być 120 milionów złotych. Jeśli zagłosują za nim wierzyciele posiadający 4/5 tej kwoty, firma uniknie bankructwa, powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Stanisław Gieroń.

"Mam nadzieję, że do końca roku, najpóźniej do końca stycznia, uda się zawrzeć porozumienie z wierzycielami i spółka będzie mogła dalej normalnie już funkcjonować, by spłacić swe zobowiązania" - powiedział Gieroń.

Na razie, poinformował prezes, swoje "tak" dla układu w proponowanej formie zgłosili wierzyciele posiadający około połowy wartości kwoty objętej operacją. W tym Kredyt Bank, jeden z największych obok spółek zależnych Pia Piasecki i innych banków wierzycieli, których należności mają być zredukowane.

Poza układem pozostaje około 70 milionów złotych należności wobec Banku Handlowego i BPH-PBK - mniej więcej po połowie, poinformował Gieroń. Prezes liczy, że i w tym przypadku uda się wynegocjować ugodę na nieznanych na razie zasadach.

Wierzytelności wobec tych banków pozostają poza układem ponieważ są zabezpieczone hipoteką, powiedział Gieroń.

Pia Piasecki zawarł też porozumienie, dzięki któremu firma Kredyt Serwis, związana z Kredyt Bankiem, przejęła dwie spółki z jego grupy, zadłużone na 80 milionów złotych. W ten sposób zadłużenie grupy zmniejszyło się o tą kwotę do 250 milionów złotych, a Kredyt Serwis przekazał dodatkowo Pia Piasecki 6,5 miliona złotych na bieżącą działalność.

Teraz Pia Piasecki chce doprowadzić do zawarcia układu i kontynuować działalność, ponieważ - uważa prezes - z majątku spółki nie da się spłacić wierzycieli. Firma realizuje obecnie dwa kontrakty o łącznej wartości 80 milionów złotych i liczy na kolejne - za 150 milionów.

Wiele jednak zależy od tego co postanowią wierzyciele - Gieroń spodziewa się, że ich zgromadzenie odbędzie się w listopadzie.

Pia Piasecki poniósł w pierwszym półroczu 241 miliony złotych straty, z czego około 140 milionów wynikało z korekt dotyczących rozliczenia wypowiedzianych kontraktów i korekty wartości udziałów w spółkach zależnych.

Wartość rynkowa firmy wynosi obecnie 4,6 miliona złotych.

((Marcin Gocłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / OPIS1-Pia Piasecki chce zawrzeć układ do końca stycznia