OPIS1-Poziom bezrobocia zwiększa obawy o gospodarkę RFN

Zakłady Mięsne MORLINY Spółka Akcyjna
opublikowano: 07-11-2002, 11:31

(Depesza uzupełniona o dodatkowe wypowiedzi i tło)

BERLIN (Reuters) - Bezrobocie w Niemczech po uwzględnieniu czynników sezonowych wzrosło w październiku o 22.000 osób do 4,119 miliona, czyli więcej niż szacowali analitycy. Ich zdaniem wzrost ten zwiększa obawy o stan największej gospodarki strefy euro oraz presję na Europejski Bank Centralny (ECB), aby ten obniżył stopy.

Analitycy ankietowani przez agencję Reutera prognozowali, że wskaźnik bezrobocia po uwzględnieniu takich czynników jak zatrudnienie sezonowe wzrośnie w październiku o 13.400 osób z 4,097 miliona we wrześniu.

Skorygowana stopa bezrobocia wzrosła do 9,9 procent z 9,8 procent we wrześniu oraz 9,4 procent w październiku roku ubiegłego.

Natomiast nieskorygowana stopa bezrobocia spadła do 9,4 procent z 9,5 procent we wrześniu. Przed uwzględnieniem czynników sezonowych bezrobocie spadło w październiku do 3,93 miliona osób z 3,94 miliona we wrześniu. Przewodniczący Federalnego Urzędu Pracy, Florian Gerster powiedział, że wzrost gospodarczy Niemiec jest zbyt nikły, by generować miejsca pracy.

Dane o bezrobociu zostały opublikowane dzień po tym, jak na rynku pojawiły się informacje o dużym wrześniowym spadku zamówień w przemyśle niemieckim oraz na dzień przed danymi o produkcji przemysłowej, które również zdaniem analityków, będą negatywne.

Rząd kanclerza Gerharda Schroedera zmagający się z budżetowymi brakami, uniemożliwiającymi poprawę sytuacji gospodarczej Niemiec, wystosowywał zawoalowane apele do ECB o obniżenie stóp w celu zwiększenia wzrostu gospodarczego.

O godzinie 13.45 ECB ogłosi swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych strefy euro.

W czwartek niższa izba Bundestagu zajmie się projektami legislacyjnymi mającymi na celu ograniczenie o połowę liczby bezrobotnych w ciągu trzech lat.

Koszty pracy w Niemczech należą do najwyższych na świecie, a wysokie składki pracownicze na opiekę zdrowotną, renty, emerytury i ubezpieczenie wzrosły. W tym tygodniu rząd poinformował, że w przyszłym roku firmy będą musiały płacić 19,5 procent wypłat brutto na poczet rent i emerytur. Obecnie składka ta wynosi 19,1 procent.

Zdaniem szefa urzędu pracy w 2003 roku średnia roczna liczba bezrobotnych wyniesie niewiele powyżej 4,1 miliona osób. Gerster dodał, że jest szansa na ożywienie rynku pracy w drugiej połowie przyszłego roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Mięsne MORLINY Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Poziom bezrobocia zwiększa obawy o gospodarkę RFN