OPIS1-Produkcja przemysłowa spadła mocno w czerwcu

Netia Holdings S.A.
opublikowano: 18-07-2001, 18:00

WARSZAWA (Reuters) - Dynamika produkcji przemysłowej spadła mocno w czerwcu, wynika z danych opublikownych w środę przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dane te rozczarowały rynek i zwiększyły presje na redukcję stóp procentowych. W czerwcu produkcja przemysłowa spadła licząc miesiąc do miesiąca o 2,8 procent po wzroście o 2,9 procent w maju i była o 4,8 procent niższa niż w czerwcu 2000 roku.

Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się, że produkcja przemysłowa rok do roku spadnie o 1,6 procent.

W czerwcu spadły też ceny produkcji sprzedanej przemysłu miesiąc do miesiąca o 0,4 procent, a liczone rok do roku wzrosły o tylko 0,9 procent.

Dane te będą jednym z czynników, jakie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) weźmie pod uwagę debatując o polityce pieniężnej na dwudniowym posiedzeniu, które zaczyna się w czwartek. Jednak większość analityków uważa, że w tym miesiącu RPP nie obniży stóp procentowych.

"Spodziewaliśmy się bardzo słabych danych, ale te są jeszcze gorsze" - powiedziała Juliet Sampson, analityk Bank of America w Londonie.

"Myślę, że Rada nie obetnie stóp w tym miesiącu, ale do końca nie wykluczałabym tego. Ceny produkcji przemysłowej spadają bardzo ostro, presja cenowa jest coraz słabsza i tylko to może wpłynąć na obniżkę stóp w ciągu najbliższych miesięcy" - dodała.

W maju RPP obcięła stopy o 150 punktów bazowych i najważniejsza stopa wynosi obecnie 15,5 procent.

Analitycy uważają, że niepewność co do kształtu tegorocznego budżetu i przyszłej polityki fiskalnej prawdopodobnie nowego rządu po wyborach powstrzymają RPP od redukcji stóp w tym tygodniu.

Złoty stracił około 2/3 procent po publikacji danych GUS-u i o godzinie 16.31 dolara wyceniano na 4,215 złotego, a euro na 3,6525.

Giełda nie zareagowała na publikację tych danych.

Wysokie stopy procentowe zdusiły popyt krajowy i przyczyniły się do spowolnienia gospodarki.

Rynek spodziewa się, że wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniesie w tym roku 2,6 procent wobec 4,0 procent w roku ubiegłym. Prognozy resortu finansów są jeszcze bardziej pesymistyczne i według nich wzrost ma wynieść zaledwie dwa procent.

"Te dane pokazują, że perspektywa wzrostu PKB jest dość mizerna i wydaje się, że dwa procent to dość optymistyczna prognoza" - powiedział Sonal Desai, ekonomista z WestLB London.

((Wojciech Moskwa, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780,warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Netia Holdings S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Produkcja przemysłowa spadła mocno w czerwcu