OPIS1-Rząd omówi budżet na 2003 na specjalnym posiedzeniu

PROCHEM S.A.
18-06-2002, 12:45

(Depesza uzupełniona o tło)

WARSZAWA (Reuters) - Choć Rada Ministrów zapoznała się we wtorek z podstawowymi wskaźnikami dotyczącymi budżetu na 2003 rok, to żadnej decyzji jeszcze w tej sprawie nie podjęto. Przyszłoroczny budżet będzie przedmiotem specjalnego posiedzenia rządu, powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu.

"Jeżeli chodzi o kwestie dotyczące podstawowych wskaźników budżetowych zostały one wstępnie przedyskutowane przez Radę Ministrów i będą przedmiotem spotkania członków rządu poświęconym wyłącznie kwestiom budżetowym" - powiedział Michał Tober.

Wicepremier Marek Pol wyraził też nadzieję, że zaplanowane na dziś spotkanie prezydenta z Radą Polityki Pieniężnej (RPP) może przynieść tak oczekiwaną przez rząd zmianę w prowadzonej przez Radę polityce pieniężnej.

"Oczekuję, że to spotkanie przyniesie zmianę w polityce pieniężnej i takie kroki, które pozwolą złotówce zejść z listy najbardziej przewartościowanych walut na świecie i zagrożonej dewaluacją" - powiedział wicepremier.

We wtorek prezydent Aleksander Kwaśniewski spotka się z RPP, aby przekonać ją do redukcji stóp procentowych i osłabienia złotego. Konferencję prasową po spotkaniu zaplanowano na 16.45.

Rząd z ministrem finansów Markiem Belką na czele chce, by polska polityka kursowa uległa zmianie: obowiązujący od dwóch lat swobodny kurs miałby zostać zastąpiony kursem częściowo kontrolowanym, a bank centralny miałby powrócić do interweniowania na rynku w celu osłabiania złotego.

Bank centralny obstaje jednak przy swoim stanowisku nie interweniowania na rynku walutowym.

Głośny spór pomiędzy bankiem centralnym a rządem doprowadził do przedstawienia w Sejmie kilku kontrowersyjnych propozycji, których celem jest ograniczenie niezależności banku centralnego. Propozycje te wzbudziły zaniepokojenie tak międzynarodowych inwestorów jak i Europejskiego Banku Centralnego.

Główna stopa procentowa została na przestrzeni ostatnich 16 miesięcy obniżona o połowę do 9,0 procent, ale nadal pozostaje o siedem punktów procentowych powyżej poziomu inflacji, co hamuje rozwój pogrążonej od połowy 2001 roku w stagnacji polskiej gospodarki.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROCHEM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Rząd omówi budżet na 2003 na specjalnym posiedzeniu