OPIS1-Skarb państwa zwiększył kontrolę nad radą PKN

"Paged" Spółka Akcyjna
21-02-2002, 16:03

(Depesza uzupełniona o wypowiedź prezesa spółki w drugim akapicie)

PŁOCK (Reuters) - Akcjonariusze PKN Orlen zebrani na czwartkowym walnym zgromadzeniu zagłosowali za dokonaniem zmian w liczącej dziewięć osób radzie nadzorczej. Skarb państwa zwiększył kontrolę nad radą wprowadzając do niej przestawicieli częściowo państwowego wciąż PZU.

"Jestem zadowolony ze zmian w radzie nadzorczej. Sądzę, że w tej chwili rada bardziej oddaje rzeczywisty skład akcjonariatu. Sądzę, że jest obecnie zrównoważona" - powiedział Zbigniew Wróbel, prezes PKN.

Dotąd w radzie nadzorczej pracowali: Jerzy Idzik, Marcin Giżewski, Marek Wąsowicz, Kalina Grześkowiak-Gracz, Stanisław Kondracikowski, Aleksander Olas, Szczepan Targowski, Andrzej Herman i Grzegorz Mroczkowski. WZA odwołało wszystkich członków rady prócz Mroczkowskiego i Hermana.

Do rady nadzorczej powołali zostali: Ryszard Ławniczak i Krzysztof Szlubowski ze strony skarbu państwa, Edward Grzywa i Krzysztof Kluzek (zgłoszeni przez grupę PZU), Jan Waga (zgłoszony przez Tempeleton) i Andrzej Kratiuk (Warta) oraz Maciej Gierej, prezes Nafty Polskiej.

"Skarb państwa ma siedmiu z dziewięciu członków, ale widać, że bardzo silną pozycję otrzymała też grupa Jana Kulczyka. Niezależni od skarbu państwa inwestorzy finansowi nie mają swego reprezentanta w radzie" - powiedział Rafał Jankowski, analityk z CDM Pekao SA.

Część analityków pozytywnie odebrała informację o powołaniu dwóch przedstawicieli Kulczyka (Jan Waga jest związany z tym przedsiębiorcą).

"Kulczyk włożył pieniądze w spółkę i wydaje się, że jest zainteresowany tym, by przeciwdziałać negatywnym dla spółki ewentualnym ruchom skarbu państwa" - powiedział pragnący zachować anonimowość zarządzający w jednym z funduszy inwestycyjnych.

Skarb państwa ma 28 procent akcji PKN Orlen, a bank depozytariusz ponad 25 procent, jednak nie zarejestrował tego pakietu na WZA. Kontrolę nad walnym miał więc skarb państwa, który dysponował 55,8 procent głosów.

Skarb państwa negocjuje sprzedaż należącego doń pakietu 17,6 procent akcji PKN. Zainteresowani nim są węgierski MOL i austriacki OMV.

Można się domyślać, że bliższym kupna jest teraz MOL, jeśli ufać niepotwierdzonym informacjom prasy, że Kluczyk doradza Węgrom, powiedział Jankowski z CDM.

"Sądzę jednak, że ostateczna strategia dla spółki będzie znana za dwa- trzy miesiące" - stwierdził.

Kurs akcji PKN spadł w czwartek o 3,9 procent, co część analityków odbiera jako reakcję rynku na niepewność dotyczącą przyszłych poczynań skarbu państwa w koncernie.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "Paged" Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPIS1-Skarb państwa zwiększył kontrolę nad radą PKN