OPIS1-Softbank otrzyma za pakiet TDC Internet 70 mln zł

Zakłady Garbarskie "SKOTAN" Spółka Akcyjna
15-11-2002, 14:00

(Depesza uzupełniona o wypowiedzi prezesa Softbanku)

WARSZAWA (Reuters) - Softbank podał w piątek, że zobowiązał się sprzedać duńskiej firmie TDC Internet A/S 49 procent głosów na WZA TDC Internet Polska (dawne Net2Net) za 64,2 miliona złotych. Wcześniej umowa pomiędzy Softbankiem a duńską spółka zakładała sprzedaż tego pakietu za około 120 milionów złotych.

Ponadto w dniu zamknięcia transakcji TDC Internet Polska SA zobowiązał się zapłacić Softbankowi kwotę w wysokości 5,3 miliona złotych stanowiącą sumę wszystkich wierzytelności przysługujących Softbankowi w stosunku do TDC Internet Polska SA. OZnacza to, że do kasy Softabnku wpłynie około 70 milionów złotych.

"Lepiej mieć 70 mlilionów gotówki w kasie niż najlepszą opcję w przyszłości" - powiedział na konferencji prasowej prezes Softbanku Aleksander Lesz tłumacząc dlaczego spółka zdecydowała się sprzedać udział w TDC za mniej niż pierwotnie ustalono.

Prezes dodał, że w ostatnim momencie Duńczycy chcieli renegocjować umowę oferując mniejszą kwotę za 49-procentowy udział w TDC argumentując to zmianą warunków rynkowych. W tej sytuacji Softbank mógł albo zgodzić się na zmianę umowy lub też wystąpić na drogę prawną. Wybrał te pierwsze rozwiązanie.

Softbank podał także, że zamknięcie transakcji zostało ustalone na 2 grudnia, a umowa nie wejdzie w życie, jeśli zamknięcie nie nastąpi do 31 grudnia.

"Transakcja ta oznacza zakończenie wszystkich spraw między Softbankiem a TDC" - powiedział Lesz.

Wcześniejsza umowa z TDC Internet Polska zakładała, że do czerwca 2003 roku Softbank sprzeda duńskiej firmie 49 procent udziałów w spółce Net2Net w dwóch transzach za około 120 milionów złotych. O ile cena pierwszej transzy została ustalona na 63 miliona złotych, wartość drugiej była niepewna.

W czasie piątkowej konferencji prezes Lesz poinformowal również, że Softbank sprzeda spółkę FinFin, która zarządza siecią punktów doradztwa finansowego Expander, za co otrzyma w gotówce jeden milion złotych. Nie powiedział, kto będzie nabywcą.

Prezes Softabku dodał, że zarówno sprzedaż TDC, jak i wyjście Softbanku w FinFinu oznacza finał porządkowania grupy przed transkacją z Prokomem, który stanie się strategicznym inwestorem Softbanku.

Lesz poinformował również, że jeśli chodzi o wyniki finansowe czwarty kwartał, na poziomie operacyjnym będzie nieco lepszy niż trzeci.

"W tym roku mamy w planie podpisanie dwóch znaczących kontraktów" - powiedział. Nie sprecyzował jednak w jakiej branży zostana one podpisane, ani nie chciał podać ich wartości.

Po trzech kwartałach grupa Softbanku miała stratę netto w wysokości 130 milionów złotych wobec 5,5 miliona złotych w analogicznym okresie roku 2001. Powodem tak wysokiej straty było między innymi utworzenie wysokich rezerw na właśnie na FinFin i TDC.

W piątek do godziny 13.59 kurs spółki spadł o 5,0 procent do 8,60 złotego.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Garbarskie "SKOTAN" Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-Softbank otrzyma za pakiet TDC Internet 70 mln zł