OPIS1-Środki z obligacji USD na szybszą spłatę długu

GANT SA
opublikowano: 06-09-2002, 13:27

(Depesza o dalsze wypowiedzi przedstawiciela resortu finansów, analityka oraz tło)

WARSZAWA (Reuters) - Polska zamierza wykorzystać fundusze pozyskane z obligacji denominowanych w dolarach na wcześniejszy wykup części długu zagranicznego, powiedział w piątek przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

W piątek resort finansów podał, że Polska zwiększyła o 400 milionów dolarów wartość emisji obligacji denominowanych w dolarach, oferując je po 106 procent ceny nominalnej. Spread między Polskimi obligacjami a amerykańskimi obligacjami skarbowymi spadł do 150 punktów bazowych z 158 podczas pierwszej sprzedaży tych obligacji w czerwcu.

Data wykupu tych obligacji przypada na 2012 rok.

"Warunki rynkowe były korzystne i rentowności obligacji spadły o 90 punktów bazowych do 5,45 procent, głównie za sprawą niższego poziomu stóp w Stanach Zjednoczonych" - powiedział Edward Basiński, wicedyrektor departamentu długu Ministerstwa Finansów.

Polska jako jeden z 10 kandydatów do Unii Europejskiej leży w orbicie zainteresowań inwestorów, którzy chcą wykorzystać zazwyczaj występującą przed akcesją konwergencję rentowności i skorzystać z wzrostu cen.

"Fundusze z obligacji dolarowych zostaną wykorzystane na przedterminową spłatę części zadłużenia zagranicznego" - dodał Basiński.

Analitycy w większości spodziewali się, ze resort finansów będzie się starał skupić część długu wynoszącego cztery miliardy dolarów wynikającego z emisji obligacji Brady'ego, z których część posiada opcje wcześniejszego wykupu w październiku.

Ceny obligacji Brady'ego nieznacznie tylko zareagowały na piątkowe oświadczenie resortu, a dealerzy uważają, że ich poziomy i tak są już na historycznie wysokie właśnie w oczekiwaniu na spodziewany wykup.

Ministerstwo już wcześniej wykorzystywało przepływy gotówkowe wynikające ze sprzedaży długu do odkupu obligacji Brady'ego, które zostały wyemitowane w 1994 roku jako wynik restrukturyzacji polskiego długu wobec członków Klubu Londyńskiego.

"Inwestorom się podoba jak Polska wykupuję te obligacje" - powiedział Tomasz Zdyb, analityk w Pekao SA.

"Sądzimy że ministerstwo mogłoby wykupić nawet wszystkie Brady używając pieniędzy z ze zwiększonej emisji, funduszy już będących na rachunku lub pożyczając z banku centralnego" - dodał.

Polska ma rating BBB+ w agencjach Standard & Poor's i Fitch Rating i Baa1 w agencji Moody's.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GANT SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-Środki z obligacji USD na szybszą spłatę długu