OPIS1-Telia jest gotowa zwiększyć swe inwestycje w Netii

opublikowano: 18-12-2001, 13:34

(Depesza uzupełniona o poprzednie informacje z walnego oraz tło i reakcję rynku)

WARSZAWA (Reuters) - Telia, posiadająca 48 procent akcji Netii jest gotowa zwiększyć swe inwestycje w polską spółkę, powiedział podczas wtorkowego walnego zgromadzenia przedstawiciel Telii.

Dodał też, że restrukturyzacja zadłużenia Netii jest lepszym rozwiązaniem niż bankructwo tej spółki.

"Biorąc pod uwagę sytuację w spółce uważamy, że w przyszłości może ona być zyskownym przedsięwzięciem. Telia przygotowuje plany zwiększenia swych inwestycji. Tego rodzaju inwestycje będą musiały odpowiadać zaakceptowanemu przez akcjonariuszy poziomowi ryzyka" - poinformował w trakcie WZA przedstawiciel Telii.

Nie podał jednak żadnych szczegółów na ten temat.

"Uważam, że tego rodzaju restrukturyzacja jest nie tylko do osiągnięcia, ale jest także lepszą alternatywą wobec bankructwa" - dodał.

Dla inwestorów do tej pory nie do końca jasna była rola głównego akcjonariusza Netii, czyli szwedzkiej Telii, w jej przyszłym finansowaniu.

Do godziny 13.11 akcje Netii wyceniano na 4,45 złotego, czyli o 14,1 procent powyżej poniedziałkowego zamknięcia. Do godziny 13.31 akcje tej spółki wzrosły dzięki tej informacji do 4,93 złotego, czyli o 26,4 procent wobec poprzedniej sesji.

Wcześniej w trakcie walnego zgromadzenia akcjonariuszy pełniący obowiązki prezesa spółki, powiedział, że Netia liczy, że na początku przyszłego roku posiadacze jej obligacji przedstawią nowa ofertę restrukturyzacji zadłużenia spółki.

"Na początku przyszłego roku wrócą (obligatariusze) do spółki i powiedzą ile mamy im zapłacić. Nie wiem w tej chwili, ile czasu to zajmie" - powiedział Kjell-Ove Blom.

Dodał, że nie spodziewa się, aby negocjacje z obligatariuszami zakończyły się przed 15 stycznia 2002 roku. W tym dniu przypada termin ostatecznego wykupu części obligacji Netii.

We wtorek obywa się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Netii, które ma zdecydować o dalszym istnieniu spółki.

Ostatnio Netia, której dług sięga ponad czterech miliardów złotych, podała, że nie wypłaci odsetek od części swoich obligacji, które zapadają w najbliższych dniach. Tym samym zwiększa to ryzyko złożenia przez obligatariuszy wniosku o upadłość spółki przez obligatariuszy.

Netia Holdings ogłosiła na początku listopada na rynkach zagranicznych wezwanie do składania ofert sprzedaży obligacji wartych nominalnie około 850 milionów euro.

W ubiegłą sobotę Netia podała, że wezwanie to nie doszło do skutku z powodu zbyt niskiego zainteresowania inwestorów. W trakcie trwania wezwania część obligatariuszy utworzyła grupę, by negocjować lepsze warunki wykupu obligacji.

((Krzysztof Borowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-Telia jest gotowa zwiększyć swe inwestycje w Netii