OPIS1-UAL złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami

BAUMA SPÓŁKA AKCYJNA16
opublikowano: 09-12-2002, 14:40

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły)

CHICAGO (Reuters) - Drugi co wielkości przewoźnik pasażerski w USA, United Airlines złożyły w poniedziałek wniosek o ochronę przed wierzycielami. Słaba koniunktura gospodarcza, wysokie koszty i niskie ceny biletów obciążyły linie zadłużeniem, którego nie były one w stanie udźwignąć.

Zgodnie z 11 rozdziałem amerykańskiego prawa upadłościowego linie, zatrudniające około 83.000 pracowników, będące częścią koncernu UAL, otrzymają ochronę sądową do czasu reorganizacji swojej działalności. Ma ona trwać 18 miesięcy.

"Podczas postępowania będziemy nadal redukować koszty. Pracujemy nad bardzo wiarygodnym planem reorganizacji, który pozwoli nam stać się silniejszą firmą o konkurencyjnej strukturze kosztów" - powiedział prezes linii, Glenn Tilton.

Podczas ataków z 11 września 2001 roku, które pogrążyły amerykańskie lotnictwo w najgorszym w historii kryzysie, porwano dwa boeingi United. Ubiegły rok przewoźnik zakończył stratą w wysokości 2,1 miliarda dolarów, a po pierwszych trzech kwartałach 2002 roku miał 1,7 miliardów dolarów strat.

W tym roku bankructwo ogłosił również mniejszy rywal United - US Airways Group, a działalność zawiesiło też kilka mniejszych linii lotniczych.

RZĄD MÓWI NIE

Dla United, który od dłuższego czasu nie był w stanie udźwignąć wysokich kosztów płacowych, załamanie na rynku połączeń pasażerskich w Stanach Zjednoczonych okazało się szczególnie bolesne.

W ubiegłym tygodniu amerykański rząd odmówił przyznania liniom gwarancji kredytowych, mimo że związku zawodowe w ostatnich chwili zgodziły się na dodatkową redukcję płac o 500 milionów dolarów rocznie.

Łącznie przywódcy największych związków zawodowych United zgodzili się by przez okres najbliższych pięć i pół roku ograniczyć ich płace o łącznie 5,2 miliarda dolarów. Jednak na dzień przed Świętem Dziękczynienia związek mechaników odrzucił część umowy, zakładającą redukcję ich płac o 700 milionów dolarów.

Przed rozpoczęciem notowań w poniedziałek akcje UAL kosztowały 55 centów wobec 93 centów na zamknięciu w piątek.

MAMY PIENIĄDZE

United porozumiał się z grupą banków, które zapewnią liniom 1,5 miliarda dolarów na świadczenie usług podczas reorganizacji działalności. W konsorcjum banków, któremu przewodzi J.P. Morgan i Citibank, uczestniczą również CIT Group i Bank One. W ostatnim momencie wycofał się z niego GE Capital.

Banki są gotowe pożyczać pieniądze w trakcie postępowania upadłościowego, ponieważ kredyty te są spłacane jako pierwsze.

Ofertę pomocy finansowej zamierza złożyć również partner United w sojuszu lotniczym Star Alliance - Lufthansa. Według analityków niemiecki przewoźnik może zaoferować liniom pożyczkę rzędu 100-200 milionów dolarów.

United zatrudnił dwie wysokiej klasy firmy public relations, które mają przedstawić obecną sytuację w jak najlepszym świetle oraz zachęcić klientów do korzystania z usług przewoźnika.

W komunikacie prasowym United zapewnił, że będzie kontynuował działalność i honorował bilety.

Lufthansa również zapewniła, że kłopoty United nie wpłyną na klientów niemieckiego przewoźnika.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAUMA SPÓŁKA AKCYJNA16

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-UAL złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami