OPIS1-W I kw zysk PZU wzrósł do 224 mln zł

MALGORZATA PSTRAGOWSKA
opublikowano: 21-05-2001, 13:21

(Depesza uzupełniona o szczegóły z konferencji prasowej)

Paweł Florkiewicz

WARSZAWA (Reuters) - W pierwszym kwartale 2001 roku zysk Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) wzrósł do 224,2 miliona złotych z 220,8 miliona złotych rok wcześniej. Prezes PZU uważa, że na wynikach negatywnie odbiło się zamieszanie wokół spółki i słaba sytuacja na giełdzie.

"Mamy bardzo godziwy wynik techniczny i wynik netto, ale z drugiej strony mamy spadek ubezpieczonych ryzyk. Niepewność co do sytuacji PZU przekładała się na nasz biznes ubezpieczeniowy" - powiedział na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami Zygmunt Kostkiewicz.

Przez ostatnie miesiące PZU było areną konfliktu między ministerstwem skarbu, większościowym akcjonariuszem spółki, a Eureko, do którego konsorcjum należy 30 procent. Spór o kontrolę nad firmą został ostatecznie zażegnany przez obecną minister skarbu, Aldonę Kamelę-Sowińską. Samo PZU nie mogło także odzyskać pełnej kontroli nad innymi firmami wchodzącymi w skład całej grupy. Jednak jak powiedział Kostkiewicz obecnie sytuacja jest opanowana, PZU kontroluje już swą spółkę życiową.

Kostkiewicz powiedział, że na wyniki PZU oraz PZU Życie niekorzystnie wpłynęła także dekoniunktura na warszawskiej giełdzie.

"Sytuacja na giełdzie spowodowała dosyć duże straty na lokatach" - stwierdził.

Przychody z lokat netto PZU spadły o 41,2 procent do 104,8 miliona złotych, a PZU Życie o 27,8 procent do 302,7 miliona złotych.

Obie spółki zanotowały także istotny wzrost kosztów działalności ubezpieczeniowej - PZU o 15,9 procent do 311 milionów złotych, a PZU Życie o 29,6 procent do 205,3 miliona złotych.

Ponadto w przypadku Życia niekorzystnie na wyniki firmy wpłynęła sytuacja na rynku pracy. Wzrost bezrobocia spowodował spadek w sektorze ubezpieczeń grupowych.

AUDYTORZY BADAJĄ PZU ŻYCIE

Prezes Kostkiewicz nie chciał podać prognoz wyników finansowych na 2001 rok. Pod koniec lutego poprzedni szef firmy szacował, że tegoroczny zysk netto PZU wyniesie 630-640 milionów złotych. Życie natomiast planowało go na poziomie 480 milionów złotych.

W poniedziałek ani PZU, ani PZU Życie nie podały zaudytowanych wyników za 2000 rok. Według wcześniejszych informacji, przed audytem, zysk netto PZU wyniósł 585 miliona złotych, a PZU Życie 401 milionów złotych.

Po audycie zysk PZU za 2000 rok może być nieznacznie obniżony, uważa Kostkiewicz. Sytuacja w spółce życiowej jest trudniejsza - audytorzy badają niektóre jej inwestycje, w tym inwestycje w nieruchomości.

Kostkiewicz nie powiedział jednak, o ile zysk PZU Życie może się rożnić od podawanego wcześniej.

Prezes jest zdania, że jeszcze w tym roku przeprowadzona zostanie sprzedaż kolejnego pakietu akcji PZU.

"Jestem optymistą i ciągle mam nadzieję, iż jest szansa na prywatyzację PZU jeszcze w tym roku" - powiedział.

Według planów ministerstwa skarbu konsorcjum Eureko będzie mogło kupić w publicznej ofercie 21 procent PZU. Pozostałym inwestorom zostanie zaoferowane około 30 procent.

Jednak ostatnio minister skarbu powiedziała, że oferta może zostać przesunięta na rok przyszły.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, pawel.florkiewicz@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MALGORZATA PSTRAGOWSKA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-W I kw zysk PZU wzrósł do 224 mln zł