OPIS1-W I pogorszyły się nastroje w gospodarce strefy euro

MASTERS Spółka Akcyjna
31-01-2003, 13:36

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i komentarze)

BRUKSELA (Reuters) - Wraz z początkiem roku nastroje w gospodarce strefy euro pogorszyły się, co oznacza, że czeka ją trudna droga do trwałego ożywienia, wynika z piątkowych danych Komisji Europejskiej.

Jednak rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarki i polityki pieniężnej, Gerassimos Thomas powiedział, że pogorszenie się nastrojów nie daje na razie podstaw do zmiany oficjalnych prognoz ekonomicznych przedstawionych przez Komisję na jesieni.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro nieoczekiwanie spadł w tym miesiącu do 98,4 punktu z 98,6 punktu po korekcie w grudniu. Analitycy oczekiwali, że indeks nastrojów w gospodarce wyniesie 98,5 punktu.

Indeks obrazujący nastroje europejskich konsumentów obniżył się w styczniu czwarty miesiąc z rzędu do najniższego poziomu od maja 1997 roku z powodu obaw o sytuację na rynku pracy oraz wojnę w Iraku.

Pogorszyły się również nastroje europejskich przedsiębiorców, którzy do niedawna z większym optymizmem niż konsumenci patrzyli w przyszłość.

Indeks nastrojów w przemyśle strefy euro spadł po raz pierwszy od pięciu miesięcy podobnie jak wskaźnik klimatu koniunktury w przemyśle, który Komisja Europejska opublikowała w tym samym czasie.

"Dane te pokazują, że nadal znajdujemy się na dnie, a gospodarce brakuje dynamiki wzrostowej" - powiedział Luigi Sperenza, ekonomista BNP Paribas w Londynie.

"W najbliższym czasie musimy spodziewać się kolejnych złych danych" - dodał.

Indeks zaufania konsumentów spadł czwarty miesiąc z rzędu, do minus 17 punktów wobec minus 16 punktów w grudniu.

Indeks nastrojów w przemyśle obniżył się natomiast do minus 10 punktów z minus dziewięciu w grudniu.

"Obniżył się poziom zaufania w przemyśle po niewielkim wzroście miesiąc wcześniej. Indeksy nastrojów wśród konsumentów i w handlu detalicznym kontynuowały spadek z poprzednich miesięcy" - głosi komunikat Komisji.

"W przeciwnym kierunku przesunął się jedynie indeks nastrojów w branży budowlanej, jednak jego jednopunktowy wzrost nie wystarczył by zniwelować spadki w innych sektorach" - podsumowuje KE.

Publikowany oddzielnie indeks klimatu koniunktury w przemyśle spadł w styczniu po raz pierwszy od pięciu miesięcy do minus 0,29 punktu z najwyższego od półtora roku poziomu minus 0,24 punktu w grudniu.

ROSNĄCY PESYMIZM

W styczniu nastroje pogorszyły się przede wszystkim w gospodarkach Portugalii i Francji oraz Holandii, Grecji i Finlandii.

Głównym powodem rosnącego pesymizmu konsumentów są obawy o sytuację na rynku pracy oraz perspektywy gospodarcze. We wszystkich krajach "12" konsumenci oczekują dalszego wzrostu bezrobocia.

"Pogorszenie się oczekiwań dotyczących rozwoju sytuacji gospodarczej oraz oczekiwany wzrost bezrobocia są głównymi powodami spadku zaufania konsumentów" - ocenia Komisja.

Spadek indeksu nastrojów w przemyśle wynika natomiast z obniżenie się oczekiwań dotyczących przyszłego poziomu produkcji, co w nadchodzących miesiącach może przełożyć się na osłabienie produkcji przemysłowej.

Optymizmem może napawać jednak fakt, że w styczniu drugi miesiąc z rzędu nieznacznie wzrosły oczekiwania firm dotyczące poziomu zatrudnienia do minus 17 punktów z minus 18 punktów w grudniu.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagował: Kuba Kurasz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MASTERS Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-W I pogorszyły się nastroje w gospodarce strefy euro