OPIS1-W Niemczech stagnacja i nadzieje na ożywienie

Dariusz Karolak
opublikowano: 23-08-2001, 10:42

(Depesza uzupełniona o komentarz Ministerstwa Finansów i opinie analityków)

FRANKFURT (Reuters) - Z opublikowanych w czwartek danych wynika, że tak jak przewidywali analitycy niemiecka gospodarka była w drugim kwartale pogrążona w stagnacji. Według ekspertów są jednak sygnały, że europejska potęga ekonomiczna może jeszcze w tym roku przyspieszyć.

Federalne Biuro Statystyczne podało, że wzrost gospodarczy liczony rok do roku spadł do 0,6 procent z 1,4 procent w pierwszym kwartale i był najwolniejszy od ponad czterech lat.

Według Urzędu spowolnienie wzrostu było w dużej mierze spodowane spadkiem inwestycji, szczególnie w sektorze budowlanym, oraz redukowaniem zapasów przez spółki.

Po uwzględnieniu efektów kalendarzowych niemiecka gospodarka wzrosła o 1,8 procent licząc rok do roku wobec 2,0 procent w pierwszym kwartale.

Dane te nie są zaskoczeniem dla rynku, bo o spowolnieniu gospodarczym mówili w ubiegłym tygodniu przedstawiciele niemieckiego Bundesbanku. Euro nie zareagowało na te dane.

Według ekonomistów informacje z Niemiec potwierdzają, że kraj ten balansuje na skraju recesji, ale wzrost wydatków konsumenckich daje nadzieję, że druga połowa roku może być lepsza.

Niemieckie Ministerstwo Finansów komentując te dane przyznało, że wzrost gospodarczy jest wciąż zagrożony, ale spadek inflacji i wprowadzona na początku roku reforma podatkowa może doprowadzić do ożywienia.

"Spodziewamy się, że gospodarka - wraz ze słabnięciem presji inflacyjnej - zacznie stopniowo nabierać rozpędu" - podano w oświadczeniu ministerstwa.

Analitycy zwracają uwagę, że czwartkowe dane pokazują, iż wydatki konsumenckie w pierwszym półroczu były większe niż zakładano, co daje nadzieję, że obniżka podatków wywoła przyspieszenie w gospodarce w drugim półroczu.

Licząc kwartał do kwartału wydatki niemieckich konsumentów wzrosły w okresie od kwietnia do czerwca o 0,9 procent.

"Reforma podatków wyraźnie wpłynęła na wzrost wydatków i jesteśmy przekonani, że w drugim półroczu efekt reformy będzie jeszcze bardziej widoczny" - powiedział Christoph Hausen, analityk z Commerzbanku.

Dane o PKB opublikowano w dzień po tym, jak niespodziewanie wzrósł indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, co natychmiast wzbudziło nadzieje, że Niemcy, na które przypada prawie jedna trzecia produkcji w strefie euro, jednak unikną recesji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-W Niemczech stagnacja i nadzieje na ożywienie