OPIS1-W VIII produkcja przemysłu w USA spadła o 0,3 proc.

17-09-2002, 16:06

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły)

WASZYNGTON (Reuters) - W sierpniu produkcja przemysłowa w USA nieoczekiwanie spadła, wynika z danych amerykańskiego banku centralnego (Fed). Stawiają one pod znakiem zapytania trwałość ożywienia w przemyśle Stanów Zjednoczonych.

Fed poinformował, że w sierpniu produkcja amerykańskich fabryk, kopalń i zakładów użyteczności publicznej spadła o 0,3 procent, a w lipcu wzrosła po korekcie o 0,4 procent. Produkcja spadła po raz pierwszy od grudnia 2001 roku.

W samej branży wytwórczej produkcja zmniejszyła się o 0,1 procent.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w amerykańskim przemyśle spadło w sierpniu do 76 procent z 76,2 procent w lipcu.

"Po znacznych wzrostach w czerwcu i lipcu, produkcja w branży motoryzacyjnej spadła o 0,5 procent. Zmniejszyła się również produkcja w ważnych grupach sektora trwałych dóbr konsumenckich - sprzętu elektronicznego, urządzeń domowych, mebli oraz wykładzin" - napisał w komentarzu do opublikowanych dziś danych Fed.

Analitycy prognozowali, że produkcja w sierpniu wzrośnie o 0,2 procent, a wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniesie 76,1 procent.

Po publikacji danych Fed umocnił się kurs euro wobec dolara.

Obecnie głównym motorem wzrostu amerykańskiej gospodarki są wydatki konsumenckie. Jednak zdaniem analityków warunkiem trwałego ożywienia w USA jest wzrost inwestycji przedsiębiorstw i wiążąca się z tym poprawa koniunktury w przemyśle.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-W VIII produkcja przemysłu w USA spadła o 0,3 proc.