OPIS1-Wpływy z opłaty restrukt. co najmniej 700 mln zł

"Beef-San" Zakłady Mięsne Spółka Akcyjna w Sanoku
07-11-2002, 12:12

(Depesza uzupełniona o kolejne cytaty z konferencji prasowej i tło)

WARSZAWA (Reuters) - Według szacunków Ministerstwa Finansów, wpływy z tytułu opłaty restrukturyzacyjnej w budżecie na rok 2003 mogą wynieść co najmniej 700 milionów złotych, co nie oznacza, że resort nie osiągnie zakładanych w przyszłorocznym budżecie 1,3 miliarda złotych, powiedział w czwartek wiceminister finansów, Wiesław Ciesielski.

Zgodnie z ustawą o restrukturyzacji niektórych należności, przedsiębiorcy mogą składać do 15 listopada tego roku wnioski o umorzenie zobowiązań w zamian za tak zwaną opłatę restrukturyzacyjną. Dzięki ustawie przedsiębiorca może umorzyć swoje zobowiązania płacąc opłatę restrukturyzacyjną, czyli 1,5 procent lub 15 procent należności głównej.

Ciesielski dodał, że do 6 listopada złożonych zostało ponad 6,5 tysiąca wniosków o umorzenie zobowiązań, a kwota do objęcia restrukturyzacją wynosi 2,1 miliarda złotych.

"Przy tej dynamice (składania wniosków) należy się spodziewać, że wpływy do budżetu wyniosą co najmniej 700 milionów złotych. Ja twierdzę, że dynamika składania wniosków znacznie przyspieszy i nie ma podstaw twierdzić, że nie osiągniemy 1,3 miliarda złotych" - powiedział na konferencji prasowej Ciesielski.

"W przyszłym, ostatnim tygodniu (składania) spodziewamy się zasadniczego wysypu wniosków. Większość wniosków złożyły obecnie małe przedsiębiorstwa. (...) Spodziewamy się, że ta proporcja ulegnie przesunięciu w kierunku średnich i dużych przedsiębiorstw" - dodał Ciesielski.

Powiedział też, że obecnie z 6,5 tysiąca wniosków zaakceptowanych zostało 400 wniosków, a opłata restrukturyzacyjna od nich wynosi siedem milionów złotych.

Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada, że łączne dochody budżetu mają wynieść 154,76 miliarda złotych, z czego 1,3 miliarda miało pochodzić z opłat restrukturyzacyjnych. Jednak analitycy sądzą, że przychody mogą być niższe, co zwiększa ryzyko rewizji budżetu.

Mniejsza opłata restrukturyzacyjna, czyli 1,5 procent, dotyczy tych przedsiębiorstw, które już są objęte rządowym programem restrukturyzacji, czyli na przykład kopalni węgla kamiennego czy siarki, zbrojeniówki czy hut żelaza i stali. Cały proces restrukturyzacji długów ma się zakończyć do końca przyszłego roku.

Wiceminister Finansów Irena Ożóg informowała we wtorek, że do końca października złożono poniżej pięciu tysięcy wniosków, które skutkować mogą umorzeniem zobowiązań poniżej 1,5 miliarda złotych. W sumie resort szacuje, że z tytułu ceł i podatków, restrukturyzacji podlegać mogłyby zobowiązania w wysokości niecałych ośmiu miliardów złotych.

((Barbara Woźniak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "Beef-San" Zakłady Mięsne Spółka Akcyjna w Sanoku

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Wpływy z opłaty restrukt. co najmniej 700 mln zł