OPIS2-Rząd zwiększył deficyt budżetu o 8,6 mld zł

12-07-2001, 19:23

(Depesza uzupełniona o wypowiedzi wicepremiera i ministra finansów z konferencji prasowej)

Justyna Pawlak

WARSZAWA (Reuters) - Rząd postanowił w nocy, że ustawa budżetowa zostanie znowelizowana w taki sposób, że deficyt budżetowy wzrośnie o 8,6 miliarda złotych z zapisanych wcześniej w ustawie budżetowej 20,5 miliarda złotych. Dzięki temu umocnił się kurs złotego oraz wzrosła giełda.

Rząd nie zdecydował jaka będzie skala redukcji wydatków, ustalając jedynie, że będą one ograniczane na bieżąco, poinformowano. Ministerstwo Finansów proponowało ich zmniejszenie o 7,5 miliarda złotych.

Wicepremier Janusz Steinhoff powiedział na konferencji prasowej, na której przedstawiciele rządu oficjalnie poinformowali o szczegółach rewizji budżetu, że projekt nowelizacji ustawy budżetowej trafi do Sejmu w piątek.

Minister finansów Jarosław Bauc powiedział, że jeśli dziura w publicznych finansach rzeczywiście sięgnie 17 miliardów złotych, to wydatki moga być także redukowane o 7,5 miliarda złotych w tym roku.

"Przyjęliśmy bardzo bezpieczny poziom zwiększenia deficytu (...), który gwarantuje płynność budżetu" - powiedział dziennikarzom Steinhoff.

Gdy rząd poinformował o nowych założeniach budżetowych wczesnym rankiem w czwartek, złoty i giełda szybko odrobiły straty z poprzednich dni.

Od ostatniego czwartku, kiedy to spotęgowały się negatywne nastroje wokół problemów budżetu, a także pogorszył się klimat inwestycyjny na rynkach wschodzących, złoty stracił wobec dolara i euro odpowiednio nawet dziewięć i 12 procent.

"Rządowa decyzja powinna ustabilizować sytuację gospodarczą (...) pod warunkiem, że będzie ona wprowadzone w życie" - powiedział dziennikarzom Leszek Balcerowicz, szef Narodowego Banku Polskiego.

KŁOPOTY W PARLAMENCIE

Analitycy jednak uważają, że przyjęcie rewizji budżetu przez obecny parlament nie jest pewne, szczególnie w obliczu zbliżających się wyborów.

"Wiadomości te są bardzo pozytywne, ale pewne sprawy są jeszcze niewyjaśnione. Spodziewamy się, że debata parlamentarna będzie tak trudna jak w radzie ministrów" - podał w raporcie Marco Annunziata, ekonomista Deutsche Banku.

Sojusz Lewicy Demoktratycznej (SLD), który według sondaży ma największe szanse na wygraną w wyborach, raczej pozytywnie przyjął rządowy projekt zwiększenia deficytu.

Jednak jego lider Leszek Miller, który może być premierem nowego rządu powiedział w wywiadzie dla radiowej "trójki", że przed podjęciem decyzji dotyczącej planu rządu, jego partia chce poznać szczegóły dotyczące cięcia wydatków budżetowych.

RZECZYWISTY DEFICYT NIEPEWNY

Przed rewizją budżetu, szacowane na ten rok wydatki miały wynosić 181,6 miliarda złotych, a dochody 161,1 miliarda złotych.

Zgodnie z prawem rząd potrzebuje aprobaty parlamentu, aby dokonać zmian w ustawie budżetowej. Posłowie mogą odrzucić plan, zmienić poziom wydatków i dochodów, ale nie mogą zmienić wysokości deficytu.

Jak powiedział w czwartek minister finansów, w 2001 roku deficyt ekonomiczny może wynieść maksymalnie 3,5 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) wobec 2,0 procent w roku 2000. Pierwotnie deficyt ten w ustawie budżetowej ustalono na 1,8 procent PKB.

Ministerstwo Finansów planuje sfinanowanie zwiększonego deficytu budżetowego przez emisję papierów dłużnych na rynku krajowym, powiedział w czwartek dyrektor departamentu długu publicznego w resorcie finansów.

"Planujemy sfinansowanie deficytu na rynku krajowym, nie przewidujemy emisji zagranicą" - powiedział Reuterowi Arkadiusz Kamiński.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS2-Rząd zwiększył deficyt budżetu o 8,6 mld zł