OPIS2-W 2001 r zysk netto ING BSK 97,1 mln zł

Reuters
opublikowano: 24-01-2002, 10:50

(Depesza uzupełniona o wypowiedz wicedyrektora działu notowań i analityka) WARSZAWA (Reuters) - W 2001 roku zysk netto ING Banku Śląskiego SA wyniósł 97,1 miliona złotych. Rok wcześniej bank zarobił 138,1 miliona złotych, podał ING BSK w czwartkowym komunikacie. Z powodu podania tej informacji w trakcie sesji giełda zawiesiła notowania do godziny 11.00. "Znacząca kwot

(Depesza uzupełniona o wypowiedz wicedyrektora działu notowań i analityka)

WARSZAWA (Reuters) - W 2001 roku zysk netto ING Banku Śląskiego SA wyniósł 97,1 miliona złotych. Rok wcześniej bank zarobił 138,1 miliona złotych, podał ING BSK w czwartkowym komunikacie. Z powodu podania tej informacji w trakcie sesji giełda zawiesiła notowania do godziny 11.00.

"Znacząca kwota utworzonych rezerw w czwartym kwartale sprawiła, że pomimo dobrych wyników komercyjnych oraz osiągnięć kontroli i redukcji kosztów, wynik netto ING Banku Śląskiego za rok 2001 ukształtował się na poziomie 97,1 miliona złotych i był znacznie niższy od planowanego" - podano.

Bank poinformował w czwartek, że w pierwszych trzech kwartałach utworzono rezerwę na kwotę 144,5 miliona złotych. W czwartym kwartale w związku z pogarszającą się sytuacją kredytobiorców rezerwy wyniosły 137,2 miliona złotych.

"Przyczyny tworzenia takich rezerw są dwie. Albo w czwartym kwartale jakość portfela drastycznie się pogorszyła, albo bank przyjął bardziej konserwatywną politykę tworzenia rezerw. Myślę, że ta druga opcja jest bardziej prawdopodobna" - powiedział Artur Szeski, analityk z CDM Pekao SA.

W połowie lutego 2001 roku prezes Banku Śląskiego informował, że kierowany przez niego bank spodziewa się, że jego zysk netto w ubiegłym roku wyniesie około 370 milionów złotych.

Bank podał w czwartek, że w pierwszych trzech kwartałach utworzono rezerwę na kwotę 144,5 miliona złotych. W czwartym kwartale w związku z pogarszającą się sytuacją kredytobiorców rezerwy wyniosły 137,2 miliona złotych.

"Proces tworzenia rezerw dotyczy głównie zaangażowań branży hutniczej oraz chemii ciężkiej. W pełni wyrezerwowano zaangażowanie w przemyśle tłuszczowym oraz utworzono odpowiednie rezerwy związane z zakończoną w maju 2001 roku współpraca z pośrednikiem kredytowym" - podano w komunikacie.

Ponadto w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku zarząd postanowił utworzyć rezerwę ogólną w wysokości 150 miliona złotych.

"W tych warunkach saldo rezerw w czwartym kwartale 2001 roku wyniosło 287,2 miliona złotych, a wynik czwartego kwartału jest ujemny i wynosi 86,2 miliona złotych" - głosi czwartkowy komunikat.

Jednocześnie ING BSK poinformował, że ubiegły rok był dla niego dobrym okresem pod względem wyników komercyjnych. Bank odnotował wyższą niż sektor bankowy dynamikę przyrostów depozytów i kredytów, liczba prowadzonych rachunków osobistych wyniosła na koniec grudnia 986.300.

"Według szacunków banku pozwoliło to na zwiększenie udziału w rynku z 8,1 procent do 8,2 procent" - poinformował bank.

Z powodu podania tej informacji w trakcie sesji Giełda Papierów Wartościowych (GPW) zawiesiła notowania ING Banku Śląskiego do godziny 11.00.

"Uznaliśmy, że podanie takiego raportu bieżącego może mieć wpływ na cenę akcji i dlatego zawiesiliśmy notowania do godziny 11.00" - powiedział Mirosław Szczepański, wicedyrektor działu notowań GPW.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy