OPIS2-Zysk grupy PZU w I pół '02 wzrósł do 696 mln zł

POLAR SPÓŁKA AKCYJNA
06-09-2002, 16:58

Douglas Busvine

WARSZAWA (Reuters) - Grupa PZU SA poinformowała w piątek, że podwoiła swój zysk za pierwsze półrocze 2002 roku. Dobre wyniki umacniają pozycję skarbu państwa w rozmowach ze strategicznym partnerem grupy - holenderskim koncernem Eureko.

Zysk netto grupy w pierwszym półroczu wyniósł 696 milionów złotych, czyli o 112 procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zdaniem spółki powodem jest kontrola wydatków oraz lepsze zarządzanie aktywami.

Wyniki te spłynęły po kwietniowej decyzji ministra skarbu państwa, Wiesława Kaczmarka, który unieważnił umowę, na mocy której Eureko miało przejąć kontrolę nad polskim ubezpieczycielem, podpisaną przez poprzedni rząd tuż przed wyborami.

"Zmiany, które wprowadziliśmy w tym roku, pozwoliły na poprawę zyskowności firmy oraz w tym samym czasie zwiększyły wartość grupy" - powiedział Zdzisław Montkiewicz, prezes PZU.

Eureko, którego głównymi udziałowcami są portugalski Banco Comercial Portugues oraz holenderski ubezpieczyciel Achmea, posiada 30 procent udziałów PZU w konsorcjum z BIG Bankiem Gdańskim.

W październiku ubiegłego roku, paneuropejski koncern podpisał umowę na przejęcie dalszych 21 procent udziałów PZU za 665 milionów dolarów. Minister Kaczmarek uznał jednak, że wymieniona w umowie cena jest zbyt niska.

Wcześniejsze ustalenia, które umożliwiłyby Eureko przejęcie kontroli nad PZU w ofercie publicznej również stoją pod znakiem zapytania.

Montkiewicz nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie, czy lepsze wyniki spowodują wznowienie negocjacji. Ministerstwo Skarbu również odmówiło komentarza. DOBRA POSTAWA

Eureko wyraziło swoje zadowolenie z tytułu osiągniętych przez PZU wyników, wobec recesji w sektorze ubezpieczeniowym. Koncern zaznaczył jednak, że nie ma postępu w kwestii rozmów z polskim rządem.

"To najwyraźniej świadczy o dobrej postawie grupy, biorąc pod uwagę niepewną sytuację na rynku" - powiedziała Reuterowi Lorrie Morgan, rzecznik Eureko.

"Wciąż prowadzimy dyskusje, ale to polski rząd zadecyduje o terminie oferty publicznej. Minister Kaczmarek powiedział, że nastąpi to w 2003 roku, ale nie wiemy, czy to jest nadal obowiązujące" - dodała.

Wyniki za pierwszy półrocze świadczą o poważnej przemianie wewnątrz grupy, która w zeszłym roku ucierpiała na skandalu związanym z prezesem PZU Życie, Grzegorzem Wieczerzakiem.

Zysk netto PZU SA, spółki-matki grupy, wzrósł o 122 procent do 468 milionów złotych. Firma ta zdołała utrzymać swoją pozycję na rynku, nadal ciesząc się prawie 62-procentowym w nim udziałem.

Natomiast PZU Życie, obsługujący ubezpieczenia na życie - trzeci w swojej branży - wykazał zysk rzędu 244 milionów złotych, wobec 188 milionów złotych rok temu.

Przyrost składki brutto grupy wzrósł nieznacznie, bo o 0,7 procent do 6,6 miliarda złotych. Całkowita wartość aktywów firmy wzrosła zaś o 23 procent do 28,9 miliarda złotych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLAR SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS2-Zysk grupy PZU w I pół '02 wzrósł do 696 mln zł