Opłacalność inwestycji

Tomasz Lipczyński
31-03-2000, 00:00

Ranking opłacalności krótkoterminowej inwestycji wygląda nieco lepiej niż w poprzednim tygodniu. W ciągu miesiąca najstarszy indeks rynku podstawowego WIG zyskał na wartości 4,9 proc. Przed tygodniem miesięczna zmiana wynosiła tylko plus 0,5 proc. O dziesięć procent zwiększył się także przyrost najdynamiczniejszego w ostatnim okresie rynku Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Od 29 lutego indeks NIF skoczył w górę o ponad 24 proc. Złożyło się na to trzynaście rentownych papierów NFI. Na trzech pozostałych rynkach także przeważały zwyżki. Z 205 notowanych walorów na plusie było 129 akcji, podczas gdy straty ponieśli właściciele 76 walorów. Podobnie jak w poprzednim tygodniu najlepszą inwestycją miesiąca były akcje spółki Łukbut. Kupując te papiery przed miesiącem, w środę mogliśmy cieszyć się 208 proc. zyskiem. Najwięcej stracili akcjonariusze Lety. W ciągu miesiąca walory tej firmy rynek przecenił o 27,5 proc., co po doliczeniu prowizji maklerskich na poziomie 2,5 proc. daje łączną stratę 32,6 proc. Wśród funduszy inwestycyjnych na pierwszym miejscu znajduje się Korona prywatyzacji. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku NFI, wysoka pozycja funduszu inwestującego w te akcje nie jest chyba zaskoczeniem. Jednak nie należy zapominać, że do obliczeń brane były notowania ze środy, podczas gdy w czwartek sytuacja na rynku akcji wyraźnie się zmieniła na gorsze. W ciągu jednej sesji WIG20 stracił 4 proc. Jeżeli rynek akcji będzie poddany głębszej korekcie, to do łask inwestorów powinny powrócić stabilne, choć nie dające tak wysokich zysków, obligacje. W ciągu miesiąca najlepsza z nich TZ1102 dała 1,2 proc. czystego zysku.

W ostatnim roku najlepiej było inwestować w akcje spółek związanych z informatyką. Roczny wzrost indeksu WIG-TELINFO wynosi 115,4 proc. i wyraźnie odstaje od pozostałych wskaźników sektorowych. Drugim pod względem atrakcyjności inwestycji okazał sie sektor bankowy. W ciągu roku WIG-BANKI zyskał na wartości ponad 55 proc. Niewiele mniej wzrósł wskaźnik sektora budowlanego. WIG-BUDOWNICTWO podskoczył o 53,1 proc. Najgorsze wyniki osiągali inwestorzy preferujący papiery z sektora spożywczego, którego wskaźnik zniżkował o 5,1 proc. Generalnie na rynku akcji dominowały wzrosty. Z 200 notowanych papierów rentownymi inwestycjami okazały się 134 walory. Jak widać, ostatni rok był dobrym okresem dla inwestycji giełdowych. Na dobrej koniunkturze zyskali także klienci funduszy inwestycyjnych. Korona akcji dała inwestorom zysk netto przekraczający 81 proc. ING akcji zarobił dla uczestników blisko 79 proc. Jednak w tym samym czasie Korona prywatyzacji dała ujemną stopę zwrotu. Jak widać wybór rodzaju inwestycji powinien być także uzależniony od aktualnej sytuacji na rynku. Po roku inwestycji posiadacze obligacji skarbowych zwiększyli swój kapitał o ponad 12,2 proc., czyli niewiele więcej niż wyniosło roczne oprocentowanie lokat bankowych. Papiery Skarbu Państwa zapewniły zysk niewiele przywyższający roczną inflację. Najgorszym rodzajem inwestycji ostatniego roku były twarde waluty. Kurs dolara wzrósł o niecałe 5 proc., co zdołało zrekompensować roczną inflację zaledwie w połowie. Natomiast waluta niemiecka nie tylko, że nie dała zysków, ale przyniosła stratę (bez uwzględnienia inflacji) 8,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Lipczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Opłacalność inwestycji