Czytasz dzięki

Opole: polsko-chińskie umowy uczelni dot. Nowego Jedwabnego Szlaku

PAP
opublikowano: 10-07-2015, 14:46

Pozyskiwanie grantów na wspólne badania i prace projektowe dot. Nowego Jedwabnego Szlaku, wymiana studentów, współpraca naukowców mają być skutkiem podpisanych umów między Politechniką Opolską a Chongqing Jiaotong University z Chin oraz chińską uczelnią i KRPUT.

Podpisanie umów między chińską uczelnią Chongqing Jiaotong University a Politechniką Opolską (PO) oraz przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) prof. Tadeuszem Więckowskim miało miejsce w piątek w Opolu.

Rektor PO prof. Marek Tukiendorf tłumaczył, że porozumienie to dotyczyło m.in. utworzenia specjalnych centrów badawczych związanych z projektem Nowego Jedwabnego Szlaku, który – jak wyjaśniał prof. Tukiendorf - ma doprowadzić do utworzenia szybkich komunikacyjnych połączeń między Chinami a Europą. „To duży projekt, opiewający na 42 mld dolarów, w którym mogą brać udział uczenie partycypujące w konkursie grantów. Jedną z tych uczelni chce być Politechnika Opolska” – wyjaśniał i dodał, że uczelnia jest zainteresowana współpracą np. w takich dziedzinach jak logistyka czy transport.

Prof. Więckowski podkreślił, że jest wiele technicznych problemów, które trzeba będzie rozwiązać przy tworzeniu Jedwabnego Szlaku. Wyjaśniał, że umowa między KRPUT a Chongqing Jiaotong University to „swego rodzaju list intencyjny, na bazie którego będzie możliwe nawiązywanie bilateralnej współpracy uczelnia – uczelnia”. „Umowa między tą chińską uczelnią a Politechniką Opolską to pierwsze takie bilateralne porozumienie. Liczymy, że będą kolejne” – mówił. Dodał, że każda uczelnia ma swoją specyfikę i "może się okazać, że na jednych uczelniach będzie podejmowana jedna tematyka naukowa (związana z Nowym Jedwabnym Szlakiem – PAP), a na innych inna”.

Zaznaczył, że umowa zakłada również współpracę naukową i tą związaną z kształceniem i wymianą studentów, a zakres wspólnych przedsięwzięć tyczyć może praktycznie wszystkich kierunków technicznych na polskich uczelniach. „Takie przedsięwzięcie jak Jedwabny Szlak wymaga interdyscyplinarności. To nie tylko transport, budowa maszyn czy kolei, ale też cała infrastruktura sterowania, elektronika, łączność, logistyka” – wyliczał.

Wicerektor Chongquing Jiaotong University prof. Wang Zhixiang mówił mediom w Opolu, że jego obecna wizyta odbywa się po to, by przeanalizować możliwości wzajemnej współpracy i promować projekt Nowego Jedwabnego Szlaku. Zapewniał, że w ramach tej współpracy ważna będzie zarówno kooperacja naukowa, jak i ta dotycząca wymiany studentów. Dodał, że należy na początek np. doprecyzować dyscypliny kooperacji, które mogłyby być użyteczne przy realizacji konkretnych zagadnień dot. Nowego Jedwabnego Szlaku. Zapewnił, że strona chińska będzie szukać kolejnych partnerów do tego typu porozumień.

Prof. Marek Tukiendorf mówił, że PO liczy np. na udział w pracach projektowych dot. Nowego Jedwabnego Szlaku. „Te 42 mld dolarów dotyczą szeroko pojętych prac projektowych. Nie chodzi tylko o szyny czy podkłady. To jest cała logistyka, mechanizmy związane z budową tuneli, mostów” – wyliczał i dodał, że PO mogłaby odpowiadać za przebieg szlaku przez Opolszczyznę.

Obecny przy podpisywaniu umów wiceprezydent Opola Maciej Wujec podkreślił, że ma nadzieję, iż dzięki temu, że pierwsze porozumienie uczelni z Polski i Chin zostało podpisane właśnie w Opolu, istnieje szansa, by Nowy Jedwabny Szlak przebiegał przez Opole. „Opolszczyzna ma jedną z gęstszych sieci kolejowych w kraju. Mamy świetne połączenia z większościami stolic europejskich, a w kontekście baz logistycznych czy przeładunkowych jesteśmy idealnym punktem na tego typu przedsięwzięcia” – uznał.

Nowy Jedwabny Szlak to gigantyczny projekt promowany przez administrację prezydenta Chin Xi Jinpinga od jesieni 2013 roku. Składa się on z "jednego pasa i jednego szlaku", które oznaczają odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą - największym partnerem handlowym Pekinu. Zdaniem ekspertów inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku nie ogranicza się do budowy infrastruktury logistycznej. Staje się ona kluczowym narzędziem chińskiej polityki zagranicznej i budowania miękkiej siły (soft power) tego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane