OPOLSKIE

WK
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Liczba ludności (mln) 1,0

Udział województwa w PKB (proc.) 2,3

Średnia płaca (zł) 3035,5

Zarejestrowani bezrobotni (tys.) 45,9

Stopa bezrobocia (proc.) 12,4

Zarejestrowane podmioty gospodarcze (tys.) 95,5

Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane I-VI 2010 (tys.) 4,4

Nakłady inwestycyjne (mld zł) 4,6

Liderzy i ich Punktacja

1 Górażdże Cement 100,000

2 ZAK 80,529

3 Kler 69,884

4 Fabryka Maszyn i Urządzeń FAMAK 65,786

5 Kronospan OSB 62,803

6 Zakład Urządzeń Grzewczych Elektromet 62,561

7 Kombinat Rolny Kietrz 61,833

8 Cadbury Polska 60,621

9 Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych Odra 59,651

10 Cuprod 59,045

1Grupa Górażdże Cement jest jednym z największych w kraju producentów betonu towarowego, kruszyw i cementu. Siedziba i największe zakłady Grupy znajdują się w Górażdżach na Opolszczyźnie.

Andrzej Balcerek

prezes Górażdże Cement

Opieramy strategię Grupy na trzech filarach zrównoważonego rozwoju: ekologicznym, ekonomicznym i społecznej odpowiedzialności. Dbamy więc nie tylko o zysk i sukces w biznesie, ale także troszczymy się o mieszkańców regionu, ochronę środowiska i zasobów naturalnych. Górażdże angażują się w najistotniejsze przedsięwzięcia społeczno-gospodarcze związane z rozwojem i promocją Opolszczyzny. Wspieramy kulturę — od 18 lat jesteśmy głównym mecenasem Filharmonii Opolskiej. Sponsorujemy liczne inicjatywy naukowe, edukacyjne i sportowe, wspieramy też wiele działań społecznych i charytatywnych (pomoc dla powodzian czy ofiar tornada na Opolszczyźnie). Dialog z sąsiadami górażdżańskich zakładów najlepiej obrazują cykliczne spotkania w ramach "otwartych drzwi". Mieszkańcy okolic mają niepowtarzalną możliwość obejrzenia firmy "za bramą", poznania metod produkcji i aspektów ochrony środowiska. Na uwagę zasługują programowe działania, których celem jest minimalizowanie strat przyrodniczych związanych z eksploatacją surowców w naszych kopalniach.

2Spółka ZAK z Kędzierzyna- -Koźla to jeden z największych producentów w branży chemicznej w Polsce. Działa od 60 lat i należy do czołówki krajowych wytwórców nawozów azotowych.

Krzysztof Jałosiński

prezes ZAK

Polityka odpowiedzialności społecznej i uczestnictwa w życiu regionu zawsze była dla firmy ważna, bo to tutaj żyją jej pracownicy i ich rodziny. Rozwojowi przedsiębiorstwa towarzyszy zaangażowanie w ochronę środowiska i odpowiedzialne wykorzystywanie zasobów naturalnych.

ZAK to największy pracodawca w regionie, zatrudnia ponad 1,7 tys. osób i zapewnia załodze atrakcyjny pakiet wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych. Spółka pomaga potrzebującym, prowadząc działalność dobroczynną i sponsoringową. Wspiera finansowo świetlice socjoterapeutyczne i aktywnie angażuje się w programy wyrównania szans dla dzieci z rodzin patologicznych. Jest mecenasem kultury i sportu.

Etyczne zachowania promowane i stosowane przez ZAK zaowocowały wdrożeniem kodeksu etycznego, stanowiącego jeden z najważniejszych elementów rozwoju i zapewniającego równowagę między ekonomią a etyką.

3Firma Kler z Dobrodzienia na Opolszczyźnie produkuje unikatowe meble. Kiedyś były to przede wszystkim słynne sofy i kanapy, obecnie także sypialnie i meble skrzyniowe.

Tadeusz Respondek

wiceprzewodniczący rady nadzorczej w firmie Kler

Marka Kler dzięki autorskim projektom Piotra Klera, założyciela firmy, stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych na polskim rynku meblarskim. Spółka odnosi też coraz większe sukcesy na rynkach UE. Kler aktywnie angażuje się w sprawy lokalnej społeczności. Z inicjatywy m.in. członka zarządu Rafała Desczyka we współpracy z innymi zakładami stolarskimi i osobami prywatnymi z okolicy w 2004 r. powstało Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym. Organizacja non profit wspomaga osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej przez dofinansowanie zakupu żywności i leków, pozyskiwanie i przekazywanie najbardziej potrzebującym drewna opałowego, mebli, zakup paczek świątecznych. W czasie ostatniej powodzi we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej przekazała trzy tiry mebli powodzianom z Głubczyc i Bierawy. Aktywną działalność charytatywną prowadzi również sam Piotr Kler, który z pomocą wychodzi nie tylko poza Dobrodzień i województwo, ale również poza granice kraju. Współpracuje z wieloma organizacjami. Wspiera także inicjatywy sportowe, między innymi Autonomiczną Sekcję Piłki Ręcznej Zawadzkie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy