Opolszczyzna: 14,5 mln zł dla innowatorów

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 23-03-2017, 22:00

16 małych graczy z regionu otrzymało granty na wprowadzenie nowych produktów i usług na rynek.

Zarząd województwa opolskiego przyznał dotacje firmom, które zrealizują projekty o łącznej wartości ponad 41 mln zł. Strumień unijnej kasy popłynął do przedsiębiorców z powiatu nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego. Granty oferowało działanie 2.1.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO). Mogły się o nie starać mikro-, małe i średnie firmy z terenów przygranicznych.

— Po negocjacjach z Komisją Europejską, w Regionalnym Programie Operacyjnym zapisano, że trzeba dążyć do rozwoju biznesu na terenach słabiej rozwiniętych, gdzie m.in. wskaźnik przedsiębiorczości jest niższy niż w pozostałych częściach naszego regionu. A tak właśnie jest na terenach przygranicznych, czyli w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim — podkreśla Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. W konkursie w szranki stanęło 40 przedsiębiorstw.

Dotacje były przeznaczone na wsparcie inwestycji w nowoczesne maszyny, urządzenia i sprzęt produkcyjny, zwiększenie skali działalności firm i poszerzenie zasięgu ich oferty, a także na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych.

W wyniku ostrej selekcji wybranych zostało 16 firm. Dzięki przyznanym grantom przedstawiciele biznesu będą oferować m.in. usługi malowania ekologicznego, furtki z innowacyjnym mechanizmem samozamykającym, energooszczędne deski podłogowe oraz ekologiczne opakowania do naturalnych produktów. Nabór miał być rozstrzygnięty w kwietniu.

— Zakończyliśmy go wcześniej. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli szybciej zrealizować i rozliczyć zaplanowane inwestycje — zaznacza Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Najwyższe dofinansowanie wyniesie blisko 2 mln zł, a najniższy grant to ok. 172,5 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu