Opolszczyzna stawia na innowatorów

Dorota Zawiślińska
12-07-2017, 22:00

Popyt na dotacje dla twórców nowatorskich rozwiązań ponad trzykrotnie przekroczył możliwości budżetowe konkursu.

37 opolskich firm ubiegało się o granty z działania 1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego („Innowacje w przedsiębiorstwach”). Do podziału między wnioskodawców było 36 mln zł, tymczasem wartość złożonych przez nich projektów wyniosła 121, 8 mln zł. — To oznacza, że opolskie firmy mają ogromny potencjał i wiele innowacyjnych pomysłów, które chcą wdrażać. Poprzednie nabory z dotacjami na nowatorskie rozwiązania również to potwierdziły. Zapotrzebowanie na unijne wsparcie było w nich ponad dwukrotnie wyższe niż zakładane pierwotnie przez nas budżety konkursów — podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. W zakończonym właśnie naborze firmy mogły starać się o dotacje od 19 do 26 czerwca.

— Teraz zaczynamy ocenę formalną i merytoryczną wniosków. Zgodnie z planem konkurs ma zostać rozstrzygnięty do grudnia. Maksymalne dofinansowanie, jakie może w nim dostać jeden projekt, to 10 mln zł, a minimalne — 300 tys. zł — wyjaśnia Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć dotacje na stworzenie lub rozwój w firmach zaplecza badawczego. Granty sfinansują również proces powstawania innowacji od pomysłu po ich wdrożenie, a także badania naukowe, przemysłowe, prace rozwojowe oraz budowę linii pilotażowych. W szranki o unijne wsparcie mogły stanąć przede wszystkim mikro-, małe i średnie firmy, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego. Duzi gracze mogli też ubiegać się o dotacje, jeśli zapewnili, że będą rozpowszechniać wyniki badawcze w regionie. W przypadku dużych przedsiębiorstw największe szanse na grant mają projekty realizowane we współpracy z firmami MSP oraz organizacjami pozarządowymi i instytucjami badawczymi. Co ważne, przedsięwzięcia powinny wpisywać się w obszar inteligentnych specjalizacji wyznaczonych dla województwa opolskiego. Większe szanse na grant mają przedstawiciele biznesu, którzy stawiają na ekologiczne rozwiązania, w tym ograniczanie emisji i substancji do środowiska. OCRG rozstrzygnęło już kilka naborów z dotacjami na innowacje. Sfinansowały one projekty dotyczące opracowania m.in. nowatorskich płytek betonowych, technologii wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków do produkcji prądu, a także badania dotyczące możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami. Dotacje pomogły również w opracowaniu technologii budowy kontenerowca z innowacyjnym systemem balastowania i napędem na gaz. Na wsparcie lokalnego biznesu w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego zarezerwowano łącznie ponad 160 mln EUR, a na innowacje — 61 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Opolszczyzna stawia na innowatorów