Opóźnienia w płatnościach zmorą firm

Komentarz autora rankingu: GRZEGORZ SIELEWICZ, główny ekonomista Coface w Polsce
opublikowano: 22-02-2017, 22:00

Badanie płatności przeprowadzone przez Coface wśród polskich firm potwierdza, że sprzedaż z odroczonym terminem płatności (czyli w kredycie kupieckim) jest ogólnie stosowaną praktyką rynkową. Jednak popularność kredytu kupieckiego nie oznacza, że wierzytelności są spłacane na czas. W tym roku opóźnienia płatnicze powinny się zmniejszać, jednak nie wszystkie branże odczują poprawę w tym obszarze. Badanie Coface wykazało, że dwie trzecie firm w Polsce ma należności opóźnione o maksymalnie 60 dni. Jednocześnie niemalże jedna czwarta przedsiębiorstw zgłosiła zaległości, których data spłaty minęła co najmniej trzy miesiące temu. Prawie 4 proc. przedsiębiorstw w Polsce boryka się z problemem przewlekłego przeterminowania należności o ponad 6 miesięcy. Zgodnie z doświadczeniami Coface około 80 proc. takich wierzytelności nie zostanie w ogóle spłaconych.

Popularność kredytu kupieckiego nie oznacza, że wierzytelności są spłacane na czas. W tym roku opóźnienia płatnicze powinny się zmniejszać, jednak nie wszystkie branże odczują poprawę w tym obszarze.

Wyniki badań Coface wskazują, że średnie opóźnienie płatnicze dla wszystkich sektorów wynosi 51,5 dnia. Jednak niektóre branże zgłaszają dłuższe zaległości — zwłaszcza transport (112,9 dni) i budownictwo (83,6 dni). Najkrótsze opóźnienia występują w przypadku handlu detalicznego, gdzie średnia wynosi 19,3 dnia. Wraz z przyspieszeniem wzrostu PKB Polski w tym roku przedsiębiorstwa oczekują poprawy otoczenia biznesowego i stabilizacji, a nawet spadku zaległości płatniczych na przestrzeni 2017 r. Prawie połowa firm spodziewa się, że w ciągu kolejnych 6 miesięcy nie nastąpią zmiany w poziomie nieterminowych płatności. Wśród pozostałych przedsiębiorstw więcej jest tych, które przewidują, że opóźnienia płatności się skrócą (29 proc. firm) niż tych, które spodziewają się ich wydłużenia (22 proc. firm).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komentarz autora rankingu: GRZEGORZ SIELEWICZ, główny ekonomista Coface w Polsce

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu