Opozycja przeciwna głosowaniu łącznie "megapoprawki"; lewica za

Polska Agencja Prasowa SA
14-04-2005, 20:14

Kluby opozycyjne opowiedziały się w czwartek przeciwko głosowaniu w jednym bloku "megapoprawki" Senatu do ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Za poprawką natomiast zagłosuje lewica. Megapoprawkę popiera również ministerstwo zdrowia.

Kluby opozycyjne opowiedziały się w czwartek przeciwko głosowaniu w jednym bloku "megapoprawki" Senatu do ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Za poprawką natomiast zagłosuje lewica. Megapoprawkę popiera również ministerstwo zdrowia.

    Najważniejsza ze zmian proponowanych przez Senat zakłada, że restrukturyzacja zadłużenia publicznych ZOZ-ów obejmie także zobowiązania tych placówek wobec dostawców żywności, sprzętu, leków czy firm farmaceutycznych.

    W sumie "megapoprawka" przewiduje 33 zmiany. Łukasz Abgarowicz (PO) powiedział, że jeśli poszczególne poprawki mogłyby być głosowane "po kolei", to zwiększyłoby to szanse na wejście w życie tej ustawy. 

    Bolesław Piecha (PiS) przedstawił propozycję rozdzielenia tych 33 poprawek w sześć różnych bloków. PiS będzie przeciwny "megapoprawce", jeśli będzie głosowana łącznie. Głosowaniu w jednym bloku sprzeciwia się też PSL i Samoobrona.

    Józef Szczepańczyk (PSL) powiedział, że jeśli poprawki będą głosowane oddzielnie, to jego klub może poprzeć m.in. zmianę dotyczącą udzielania dotacji tym placówkom, które są nie zadłużone. LPR jest za odrzuceniem wszelkich zmian proponowanych przez Senat.

    Władysław Szkop (SdPl) zaznaczył, że poprawki senackie są "zwartym pakietem" zmian. Jak powiedział, Komisja Zdrowia nie jest w stanie wyrazić swojej opinii na temat każdej poprawki oddzielnie" - powiedział Szkop. Przypomniał, że Komisja Zdrowia zdecydowała się głosować łącznie "megapoprawkę" na wniosek Biura Legislacyjnego. Szkop dodał, że ustawa ta dotyczy głównie 12 proc. szpitali, które dźwigają na swoim garbie 80 proc. zadłużenia.

    Barbara Błońska-Fajfrowska (UP) powiedziała, że UP poprze blok poprawek.

    Głosowanie poprawek Senatu w piątek rano.

    Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz odnosząc się do kwestii łącznego głosowania powiedział, że wyjaśni, na czym było oparte stanowisko Biura Legislacyjnego sugerujące głosowanie tych poprawek en bloque. "Przedstawię państwu swój pogląd na temat procedury głosowania jutro rano" - wyjaśnił.

    Zdaniem sprawozdawcy sejmowej Komisji Zdrowia Ewy Marii Janik (SLD), "megapoprawka" Senatu jest spójna i powinna był łącznie głosowana na sali sejmowej. We wtorek przewagą dwóch głosów "megapoprawkę" poparła Komisja Zdrowia. Poprawka jest pozytywnie zaopiniowana przez resort zdrowia.

    "Megapoprawka" nie zawiera przepisów pozwalających publicznym ZOZ-om przekształcać się w spółki użyteczności publicznej. Precyzuje natomiast warunki udzielania pożyczek ZOZ-om na spłatę zaległych podwyżek dla personelu medycznego oraz zakłada możliwość wsparcia nie zadłużonych placówek dotacjami z budżetu państwa. Propozycje te pochodzą z projektu prezydenckiego.

    22 marca Sejm, przewagą jednego głosu, uchwalił ustawę o restrukturyzacji finansowej publicznych ZOZ-ów, autorstwa klubów opozycyjnych. Resort zdrowia postanowił ją dopracować w Senacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Opozycja przeciwna głosowaniu łącznie "megapoprawki"; lewica za