Opozycja zablokowała uproszczenia w handlu bronią

[PN]
22-03-2012, 00:00

Do końca czerwca Polska ma czas na dostosowanie zasad obrotu specjalnego z przepisami unijnymi.

— Komisja nie jest maszynką z automatu akceptującą pomysły rządu — mówi Maks Kraczkowski (PiS), wiceszef komisji gospodarki, która tydzień temu odrzuciła rządowy projekt ustawy ułatwiającej handel bronią, technologiami i materiałami strategicznymi wewnątrz Unii Europejskiej (UE).

— To bardzo poważne zmiany wpływające na bezpieczeństwo państwa. Dlatego ich przyjęcie powinno być poprzedzone merytoryczną dyskusją. Tymczasem na ostatniej komisji było to niemożliwe ze względu na zbyt małą liczbę posłów — podkreśla poseł.

Ministerstwo Gospodarki nie komentuje decyzji komisji. „Zdecydowała obecna na posiedzeniu większość posłów, choć nie było merytorycznej dyskusji. Nie było więc szans na obronę projektu. Mamy nadzieję, że wróci on niezwłocznie pod obrady komisji” — czytamy w piśmie biura prasowego resortu.

Rządowy projekt zmian ma dostosować zasady obrotu specjalnego do funkcjonujących w UE. Polska ma na to czas do końca czerwca 2012 r. Odrzucenie nowelizacji zaowocuje wdrożeniem postępowania przeciwko Polsce i nałożeniem kar przez Komisję Europejską za niewdrożenie dyrektyw — podkreśla resort gospodarki, przekonując, że „proponowane zmiany mają, w głównej mierze, charakter uproszczeń uciążliwości postępowania o wydanie zezwolenia na obrót zarówno dla podmiotów, jak i administracji”.

Nowe przepisy zakładają m.in. uznawanie zezwoleń na handel uzbrojeniem wydanych przez inne kraje członkowskie, bez konieczności ubiegania się o certyfikaty w Polsce. Rozszerza też prawo do udziału w obrocie specjalnym o „jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną”.

Ma to stworzyć szanse na prowadzenie handlu uzbrojeniem np. jednostkom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej lub Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [PN]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Opozycja zablokowała uproszczenia w handlu bronią