Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA najwyższe od 2008 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 23-06-2022, 18:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Podwyżki stóp procentowych przed amerykański Fed podniosły znacząco koszty kredytów hipotecznych na tamtejszym rynku. Obecnie oprocentowanie takich pożyczek jest najwyższe od niemal 14 lat, informuje Bloomberg.

fot. Roger Kisby/Bloomberg

Według najnowszych danych opracowywanych przez współpracującą z rządem agencję Freddie Mac, średnie oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego wzrosło do 5,81 proc. z 5,78 proc. w zeszłym tygodniu. Był to największy jednotygodniowy wzrost stawki od 1987 i jej najwyższy poziom od 2008 r.

Według Realtor.com, w przypadku nabywców domu o średniej cenie, połączenie gwałtownie rosnących cen i wyższych stóp procentowych spowodowało, że miesięczna rata kredytu hipotecznego jest o około 64 proc. wyższa niż w zeszłym roku.

Obserwowany ogromny wzrost kosztów finansowania zewnętrznego spowodował już poważną zmianę na rozgrzanym amerykańskim rynku mieszkaniowym. Coraz więcej sprzedawców w niektórych z najgorętszych obszarów boomu pandemicznego obniża w końcu ceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane