Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA najwyższe od wybuchu pandemii

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 20-01-2022, 17:36

Czwarty tydzień z rzędu rosło oprocentowanie kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych, osiągając najwyższy pułap od wybuchu pandemii, informuje Bloomberg.

fot. Daniel Acker/Bloomberg

Jak wynika z danych zaprezentowanych w czwartek przez Fredie Mac, średnie oprocentowanie dla 30-letniego kredytu hipotecznego wzrosło do 3,56 proc. z 2,45 proc. w poprzednim tygodniu i jest najwyższe od marca 2020 r.

Zdaniem analityków, stawka wzrosłą wraz ze zwyżką rentowności 10-letnich obligacji skarbowych. Koszty mogą nadal rosnąć ze względu na oczekiwaną podwyżkę stóp procentowych przez Fed do czego może dojść już w trakcie marcowego posiedzenia amerykańskich władz monetarnych.

Tymczasem przed rokiem oprocentowanie spadło do rekordowo niskiego poziomu (około 2,70 proc.) co pozwoliło na bardzo silne ożywienie rynku nieruchomości, ale doprowadziło do znaczącego wzrostu cen domów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane