Optimus bliższy podziału

Gawłowski Sebastian, Stasiuk Tadeusz
opublikowano: 21-12-2000, 00:00

Optimus bliższy podziału

Pozyskanie przez Optimusa partnera do produkcji komputerów, którym miałby zostać amerykański koncern Gateway, może przyśpieszyć podział nowosądeckiego holdingu. Akcjonariusze spółki nie powinni się jednak obawiać zmian.

Prowadzone przez oba podmioty rozmowy są podobno mocno zaawansowane. Trudno jednak przypuszczać, by zakończyły się one przed końcem tego roku. Plany przewidują powołanie wspólnego przedsięwzięcia w produkcji komputerów. Kwota, jaką zaangażowałby amerykański koncern, szacowana jest na co najmniej kilkadziesiąt milionów dolarów. Gdyby doszło do porozumienia, niewykluczone, że umowa mogłaby zostać sfinalizowana już w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Jak się wydaje, z jednej strony jest to dobra informacja dla akcjonariuszy, gdyż spółka może pozyskać w ten sposób renomowanego partnera, z drugiej jednak, stwarza realne niebezpieczeństwo faktycznego podziału nowosądeckiego koncernu i wydzielenie z niego aktywów internetowych, których wartość jest znacznie wyższa niż core business. Tym samym może to obniżyć wartość akcji spółki. A tego najbardziej boją się akcjonariusze nowosądeckiej firmy.

O takim rozwiązaniu poinformował zresztą nowy właściciel Optimusa, holding ITI. Jest on zainteresowany jedynie internetowymi aktywami nowosądeckiej firmy. Optimus ma zostać podzielony na dwie osobno notowane spółki. Jedna będzie grupować spółki powiązane z Internetem, druga między innymi produkcje kas fiskalnych i komputerów. Zdaniem analityków, udziałowcy spółki nie powinni jednak wpadać w panikę. Wszystko zależy bowiem od ceny. Jeśli będzie ona korzystna, Optimusowi uda się w zyskowny sposób pozbyć garbu, jakim była dla niego coraz mniej rentowna produkcja sprzętu komputerowego.

Analitycy Deutsche Banku wyceniają montownię komputerów Optimusa na 32 mln USD, natomiast target price dla Optimusa w obecnym kształcie specjaliści niemieckiego banku szacują na 108 zł za akcję.

— Jeżeli oficjalna kwota transakcji będzie wahać się między 20 a 32 mln dolarów, to będzie to cena korzystna dla Optimusa. Moim zdaniem, sama transakcja nie będzie mieć negatywnego wpływu na cenę akcji — uważa Jacek Radziwilski, analityk Deutsche Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Gawłowski Sebastian, Stasiuk Tadeusz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optimus bliższy podziału