Optimus czeka na pieniądze

KL
opublikowano: 04-03-2008, 00:00

Zarząd Optimusa po raz kolejny przekonywał inwestorów, że trwająca oferta publiczna może uratować spółkę.

Zarząd Optimusa po raz kolejny przekonywał inwestorów, że trwająca oferta publiczna może uratować spółkę.

Od tego, czy trwająca obecnie emisja publiczna Optimusa się powiedzie, zależy dalszy los spółki. Zapisy na akcje firmy, w której rozpoczęło się postępowanie upadłościowe, potrwają do 5 marca. Zapisy na akcje, które nie zostaną objęte w ramach praw poboru, odbędą się 17-31 marca w formule zaproszeń od zarządu.

Zbigniew Jasiołek, prezes Optimusa, wylicza, że spółce udało się pod koniec roku o połowę zmniejszyć koszty funkcjonowania. Jednym z sukcesów było rozwiązanie umowy ze skierniewicką Zatrą, która produkowała komputery dla Optimusa (i domaga się teraz odszkodowania za odstąpienie od umowy). Za 17,8 mln zł, które firma może uzyskać z emisji (po odliczeniu jej kosztów), chce spłacić zadłużenie. Wtedy będzie mogła się starać o finansowanie z banków na realizację pozostałych planów. Z emisji na inwestycje (w tym wejście na rynek czeski i słowacki za pośrednictwem ABC Daty) pozostanie jej 4,3 mln zł.

Andrzej Sobol, prezes ABC Daty, przekonuje, że jego firmie bardzo zależy na powodzeniu planów Optimusa. Od wartości dawnego potentata komputerowego zależy przyszłe zaangażowanie kapitałowe ABC Daty, która może zarobić na tym kroku nawet 30 mln zł.

Na razie Optimus funkcjonuje głównie dzięki współpracy z ABC Datą, która jest dostawcą komponentów, zajmuje się produkcją pecetów pod marką Optimusa i logistyką. W Optimusie została marka, produkcja serwerów oraz serwis.

Optimus czeka na pierwsze posiedzenie sądu 8 kwietnia. Jeśli akcje się sprzedadzą, to władze spółki mogą wystąpić o wycofanie wniosku o upadłość. Pomostowe finansowanie do czasu zakończenia emisji zapewnia jej główny udziałowiec Zbigniew Jakubas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy