Optimus już bez Zatry

KL
opublikowano: 20-10-2008, 00:00

Ugodą i wypłatą miliona złotych kończą się dwuletnie zmagania Optimusa ze skierniewicką Zatrą i jej właścicielem — Michałem Dębskim.

Ugodą i wypłatą miliona złotych kończą się dwuletnie zmagania Optimusa ze skierniewicką Zatrą i jej właścicielem — Michałem Dębskim.

Dwa lata temu, gdy Optimusem kierował prezes Piotr Lewandowski, giełdowa spółka kupiła od Michała Dębskiego 45 proc. udziałów w skierniewickiej firmie Zatra (zajmowała się m.in. składaniem komputerów dla Optimusa). Jednak jej właścicielowi nie zapłacono gotówką, lecz akcjami Optimusa. Problem w tym, że emisję, z której pochodziły, unieważniono na drodze sądowej. W rezultacie Optimus został z 54 tys. walorów Zatry, a Michał Dębski — bez pieniędzy i bez akcji. Domagał się więc prawie 4 mln zł.

Ostatecznie w piątek Optimus poinformował, że doszło do ugody pozasądowej. Optimus wypłaci Michałowi Dębskiemu prawie milion złotych i odda akcje Zatry. Zrzeknie się też swoich roszczeń wobec tej spółki (chodziło o prawie 500 tys. zł). Z kolei Zatra nie będzie domagać się od Optimusa prawie 300 tys. zł (spółki zerwały współpracę i wzajemnie domagały się od siebie odszkodowań).

Zarząd giełdowej firmy podkreśla w komunikacie, że posiadanie udziałów w Zatrze nie było zgodne z polityką spółki i nie przynosiło jej żadnych korzyści. Z powodu konfliktu z głównym akcjonariuszem Optimus nie miał też żadnego wpływu na działalność Zatry.

Pieniądze na ugodę z Michałem Dębskim będą pochodziły z przeprowadzonej w tym roku emisji. Firma ma 4,3 mln zł, które miały zostać wydane na rozwój oferty produktowej i wejście na nowe rynki. Celu nie zrealizowano. Pieniądze, które zostaną jeszcze w Optimusie (do 2,7 mln zł), spółka chce teraz wydać na restrukturyzację i zmianę modelu biznesowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optimus już bez Zatry