Optimus oczekuje w ciągu 3 miesięcy finalizacji rozmów w sprawie fuzji

Internet Securities
01-04-2005, 18:05

Producent komputerów Optimus SA prowadzi negocjacje w sprawie przejęcia na polskim rynku innego dużego gracza z branży i planuje ich finalizację w ciągu 3 miesięcy, powiedziała agencji ISB osoba zbliżona do zarządu Optimusa, pragnąca zachować anonimowość.

Producent komputerów Optimus SA prowadzi negocjacje w sprawie przejęcia na polskim rynku innego dużego gracza z branży i planuje ich finalizację w ciągu 3 miesięcy, powiedziała agencji ISB osoba zbliżona do zarządu Optimusa, pragnąca zachować anonimowość.

„Negocjowana fuzja jest jednym z trzech scenariuszy rozwoju w strategii Optimusa na kolejne dwa lata. Spodziewam się, że w ciągu trzech kolejnych miesięcy Optimus będzie miał jasność sytuacji w tej kwestii” – powiedziało w piątek źródło agencji ISB.

Rozmówca ISB powiedział, że ostatnia zmiana na stanowisku prezesa Optimusa związana jest z nową strategią dla spółki, która na obecnym etapie rozwoju potrzebować będzie bardziej dynamicznego stylu zarządzania.

Zdaniem Przemysława Sawala-Uryasza, analityka z CA IB Securities, „jeżeli Optimus zamierza przejąć spółkę ze swojej branży, to w grę wchodzi przynajmniej kilka firm, które w większości nie są spółkami publicznymi.

„Mam tu na myśli takie spółki, jak Tech Data, ABC Data, Action, NTT System czy Vobis. Jednak na obecnym etapie trudno jest ocenić, która z tych firm jest tak naprawdę brana pod uwagę przez Optimusa” – powiedział analityk.

W środę, 30 marca, rada nadzorcza Optimusa odwołała z funkcji prezesa zarządu Bogdana Wiśniewskiego, a do czasu powołania nowego prezesa jego obowiązki przekazała Małgorzacie Walczak, dotychczasowej wiceprezes.

P.o. prezesa Optimusa zapowiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej, że spodziewa się konsolidacji na rynku i że firma ta planuje aktywnie w niej uczestniczyć. Zarząd nie podał, czy Optimus prowadzi rozmowy i kiedy można spodziewać się finalizacji.

Poinformował jedynie, że ewentualne potrzeby gotówkowe zostaną pokryte z nowej emisji akcji.

Podczas gdy podczas konferencji przedstawiciele Optimusa podali, że spółka oczekuje kilkunastoprocentowej dynamiki wzrostu zysku netto i kilkudziesięcioprocentowej dynamiki wzrostu przychodów ze sprzedaży w 2005 roku wobec odpowiednio 7,8 mln zł i 215,3 mln zł w 2004 roku, rozmówca agencji ISB powiedział, ze spółka oczekuje przynajmniej 20% wzrostu wszystkich głównych wskaźników mierzących jej zyskowność, również na poziomie operacyjnym.

Głównym celem spółki jest umacnianie pozycji na rynku technologii mobilnych. Na koniec 2004 roku udział Optimusa w tym rynku wynosił ok. 0,9%. Firma chce w tym roku zwiększyć ten udział do poziomu 3%.

Optimus chce być ciągle obecny także na rynku komputerów PC. Jego celem jest wzrost sprzedaży komputerów tej klasy o 30%. Firma planuje zwiększenie szczególnie sprzedaży detalicznej, ze względu na ciągle niską penetrację polskiego rynku, sięgającą 15%.

Firma chce skupić się na produktach wysokomarżowych, dlatego nie będzie rozwijać niektórych kanałów sprzedaży, takich jak hipermarkety, ale pozostanie tam obecna.

W tym roku Optimus zaprezentuje linie produktów z segmentu elektroniki użytkowej (odtwarzacze mp3, telewizory LCD), które będą sprzedawane pod marką Optimus.

Zbigniew Jakubas wraz ze spółkami zależnymi ma 16,8% akcji Optimusa zaś American Life Insurance Company (ALICO) ma pośrednio 6,8% akcji spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optimus oczekuje w ciągu 3 miesięcy finalizacji rozmów w sprawie fuzji