Optimus odbija, Gant nadal dołuje

Kamil Zatoński
opublikowano: 22-04-2008, 10:25

Spółki z portfela Ryszarda Krauzego zdominowały początek sesji. Ale sporo ciekawego dzieje się też w innych firmach. Na początku sesji znów mocno drożeje Optimus, a znów w dół idą notowania wrocławskiego dewelopera.

Walory Optimusa w trakcie dwóch ostatnich sesji korygowały wcześniejszą efektowną zwyżkę. Dziś wzrosty powróciły, a cena idzie w górę o ponad 8 proc. Rosną też notowania łączących się NFI: kursy „jedynki”, „piątki” i „trzynastki” zyskują 6-9 proc. Tymczasem Gantowi nie pomagają zapewnienia zarządu, że spółka zgodnie z planem realizuje projekty deweloperskie, a prognoza na 2008 r. nie jest zagrożona. Kurs spada o kolejne 2 proc. (wczoraj spadł o 7,5 proc. do rocznego minimum).

 „WSJ Polska” pisze tymczasem o opóźnieniach, które dotykają inwestycji autostradowych. Chodzi m.in. o odcinki na autostradzie A1 (Nowe Marzy – Toruń i Świerklany - Bełk), A4 (Szarów – Tarnów) i A18 (cała). Ze spółek, które są zaangażowane w biznes drogowy (choć niekoniecznie w realizację wymienionych odcinków), dziś solidarnie (ale umiarkowanie) w dół idą akcje Budimeksu (-1,7 proc.), Polimeksu (-0,14 proc.) i Stalexportu (-1 proc.).

Z pozostałych spółek budowlanych warto zwrócić uwagę na Energomontaż-Północ, który podpisał dwie umowy, warte łącznie 41 mln zł. To 13 proc. ubiegłorocznych skonsolidowanych przychodów spółki. Kurs traci jednak o 1,5 proc. Lekko spada też kurs Żurawi Wieżowych. Spółka zamówiła właśnie kolejne 26 dźwigów, za łączną kwotę 18 mln zł.

Tymczasem plany inwestycyjne rewiduje Relpol. Na łamach „Parkietu” nowy prezes spółki, Filip Regulski mówi, że część z zamierzeń, określonych jeszcze przez poprzedników w ostatnim prospekcie emisyjnym (z oferty spółka pozyskała niedawno 52 mln zł), należy zweryfikować. Okazuje się też, że obecność w radzie nadzorczej Dawida Sukacza z BBI to nie przypadek – fundusz ma poniżej 5 proc. walorów spółki. Kupował je w lutym i marcu (czyli mniej więcej wtedy, kiedy kłopoty miał Piotr Wiaderek, główny akcjonariusz spółki).

Od początku sesji drożeją Qumak-Sekom (o 4 proc.) i Rafamet (+1,7 proc.). Obie spółki przedstawiły wczoraj plan finansowy na 2008 r. Qumak ma zarobić na czysto 12,5 mln zł (+49 proc. r/r, P/Ex =12,1), a Rafamet 4 mln zł (+100 proc.; P/Ex = 20,3).

Lekko w górę idzie Lentex, który zwiększył zaangażowanie w Novicie. Ta ostatnia pochwaliła się dobrymi wynikami za pierwszy kwartał, ale ze względu na niską płynność (przez pierwsze dwa kwadranse właściciela zmieniły zaledwie dwie akcje), wzrost o 4,4 proc. wydaje się mocno naciągany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu