Optimus rozwodzi się z Compaqiem

Mariusz Zielke
18-04-2002, 00:00

Optimus i Compaq zrezygnują ze strategicznego partnerstwa — taką decyzję podjęły już zarządy spółek.

Nic nie wyszło z pierwszego — jak to określano — strategicznego partnerstwa między polską firmą IT a dużą zachodnią korporacją. Prawdopodobnie dziś zarządy Compaqa i Optimusa poinformują o rozwiązaniu porozumienia.

— Taka decyzja została już podjęta, pozostaje kwestia jej upublicznienia — mówi nasz informator.

W czerwcu 2001 r. Optimus podpisał list intencyjny z Compaqiem, który mówił o trzech polach współpracy obu firm: w zakresie dystrybucji komputerów, serwisu oraz integracji i wspólnego występowania w przetargach.

Compaq zobowiązał się też do inwestycji kapitałowej w spółkę Xtrade, założoną przez Optimusa platformę handlu b2b w Internecie. Po podpisaniu dwóch pierwszych umów (dystrybucja i serwis) partnerstwo zaczęło znajdować coraz więcej krytyków.

— To wprowadzenie konia trojańskiego do spółki — bez ogródek powiedział wówczas jeden z analityków.

Compaq tymczasem nie kwapił się z inwestycją w Xtrade oraz z podpisaniem umowy integracyjnej. A właśnie współpraca w tych zakresach dałaby Optimusowi najwięcej.

— Umowa dystrybucyjna też w praktyce była martwa, Optimus więc nie zdążył na niej stracić. Po ogłoszeniu planów fuzji Compaqa z HP właściwie dla wszystkich stało się jasne, że współpraca Optimusa i Compaqa nie ma przyszłości — mówi jeden z analityków rynku.

Także dziś Optimus powinien poinformować o rozpoczęciu produkcji notebooków oraz o wprowadzeniu nowego modelu komputera. Wczoraj na rynek notebooków wkroczył JTT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optimus rozwodzi się z Compaqiem