Optimus spodziewa się zysku netto w II kw. i w całym 2006 r.

Internet Securities
opublikowano: 25-05-2006, 09:59
Obserwuj w MójPB:

Spółka informatyczna Optimus spodziewa się, że po stracie, jaką odnotowała w I kwartale tego roku, kolejne miesiące będą dla firmy dużo lepsze i zyskiem netto zakończy się zarówno II kwartał, jak i cały 2006 rok, poinformował agencję ISB prezes Optimusa Michał Lorenc.

Spółka informatyczna Optimus spodziewa się, że po stracie, jaką odnotowała w I kwartale tego roku, kolejne miesiące będą dla firmy dużo lepsze i zyskiem netto zakończy się zarówno II kwartał, jak i cały 2006 rok, poinformował agencję ISB prezes Optimusa Michał Lorenc.

Prezes powiedział, że strata netto w ciągu pierwszych trzech miesięcy wynikła z przesunięcia w czasie kontraktu z resortem edukacji na dużą dostawę sprzętu komputerowego.

„Optimus należy do konsorcjum, które dostarczy sprzęt komputerowy do ministerstwa edukacji. Początkowo zakładaliśmy, że ten kontrakt zostanie zrealizowany w pierwszym kwartale. Niestety, nastąpiło przesunięcie w realizacji i pierwszy kwartał zakończyliśmy stratą” – powiedział Lorenc w wywiadzie dla agencji ISB.

„Główne założenia restrukturyzacji, są już zrealizowane. Nie widzę zagrożeń, aby drugi kwartał zakończył się stratą, ani żeby całego roku firma nie zakończyła na plusie” – dodał prezes.

Optimus miał w pierwszym kwartale 1,68 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 0,56 mln zł straty rok wcześniej. Strata operacyjna na poziomie grupy wyniosła 2,40 mln zł wobec 0,36 mln zł straty rok wcześniej, a skonsolidowane przychody wyniosły 39,23 mln zł wobec 44,98 mln zł rok wcześniej.

W tym roku Optimus planuje, podobnie jak w latach ubiegłych, dostarczać sprzęt do małych i średnich firm: poprzez kanał partnerski, do supermarketów i w ramach przetargów publicznych. W pierwszym kwartale 2006 roku Optimus sprzedał 2.232 sztuk notebooków, 8.518 sztuk desktopów i 175 sztuk serwerów.

Od niedawna produkcja komputerów (notebooków oraz desktopów) Optimusa została wyodrębniona i powierzona podmiotowi zewnętrznemu – skierniewickiej firmie Zatra. Z nowosądeckiego zakładu Optimusa została do Skierniewic przeniesiona linia produkcyjna.

Linia produkcyjna należąca do Optimusa ma potencjał do 100.000 komputerów rocznie. Kierownictwo Optimusa planuje, że w tym roku produkcja desktopów wyniesie 70.000 sztuk, notebooków 20.000 sztuk, a serwerów około 2.000 sztuk.

Optimus jest również dystrybutorem komponentów i peryferii komputerowych. Prezes Optimusa powiedział, że pierwsze przychody ze źródeł innych niż sprzedaż sprzętu spółka odnotowała już w pierwszym kwartale. Zgodnie ze strategią firmy, udział tego rodzaju przychodów w całkowitych wpływach spółki ma znacznie wzrosnąć.

Optimus zapowiada, że restrukturyzacja spółki, a więc głównie dokonana już redukcja zatrudnienia, wyotsourcowanie produkcji i planowane rozwinięcie sprzedaży innych niż komputery produktów mają odbudować utraconą pozycję rynkową Optimusa oraz poprawić jego wyniki. (ISB)

Paweł Bernat

esc/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane