Optimus wz rósł o ponad 30 proc. P od przyszły sukces

Katarzyna Latek
opublikowano: 13-03-2008, 00:00

Kurs Optimusa wywindowała wczoraj nieoficjalna informacja, że udało się mu sprzedać całą emisję. Widmo bankructwa oddalone?

Kurs Optimusa wywindowała wczoraj nieoficjalna informacja, że udało się mu sprzedać całą emisję. Widmo bankructwa oddalone?

Optimus był wczoraj zdecydowanie najlepszą spółką na warszawskiej giełdzie. Kurs akcji dawnego potentata komputerowego wzrósł wczoraj aż o 30,85 proc., do 2,46 zł. Oficjalnie nie było żadnego komunikatu. Jak jednak ustaliliśmy, przyczyną mogła być nieoficjalna informacja, że Optimusowi powiodła się emisja z prawem poboru, z której chciał uzyskać 17,8 mln zł netto. Według kalendarium oferty, jutro ma nastąpić przydział akcji. Spółka oferowała 18,7 mln akcji po 1 zł.

Jeżeli faktycznie Optimus sprzedał wszystkie oferowane walory, będzie mógł z większym optymizmem planować przyszłość. Zarząd i akcjonariusze wielokrotnie podkreślali, że pieniądze są niezbędne, by przywrócić spółce płynność. Wierzyli również, że oferta się powiedzie. Właśnie dlatego, że emisja była tak niezbędna, sprzedawano akcje po najniższej możliwej cenie. Prezes Zbigniew Jasiołek zapowiadał też, że jak tylko emisja dojdzie do skutku, zwróci się do sądu o wycofanie wniosku o upadłość. Zarząd złożył taki wniosek, argumentując, że przy obecnej sytuacji finansowej nie miał innego wyboru.

Za pieniądze z emisji spółka chce przede wszystkim spłacić zadłużenie (m.in. wobec Banku BPH i Microsoftu), co pozwoli jej na uzyskanie dalszego finansowania z banków. Pozostałe ponad 4 mln zł chciała przeznaczyć na inwestycje — m.in. na wejście na rynki czeski i słowacki. Optimus posiada też nieruchomości, które może ewentualnie sprzedać, by sfinansować plany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu