Optopol wyczuwa zapach wielkich pieniędzy

GRA
opublikowano: 20-11-2007, 00:00

Firma z branży medycznej ostrzy sobie zęby na pokaźną część wartego miliardy euro rynku tomografii spektralnej. Pomoże w tym giełda.

Firma z branży medycznej ostrzy sobie zęby na pokaźną część wartego miliardy euro rynku tomografii spektralnej. Pomoże w tym giełda.

Optopol Technology, producent i dystrybutor sprzętu medycznego, optycznego i okulistycznego, czeka na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

— Jesteśmy już po dwóch rundach pytań i odpowiedzi. Jesteśmy dobrej myśli — mówi Adam Bogdani, prezes Optopolu.

Jego firma (jest założycielem) zamierza sprzedać w ofercie tylko nowe akcje. Chce zebrać z giełdy kilkadziesiąt milionów złotych. Wyda je głównie na rozwój toruńskiego laboratorium i przejęcia firm z branży.

— Nasze laboratorium powstało we współpracy z toruńską uczelnią. Do tej pory zainwestowaliśmy w nie kilka milionów złotych, dzięki czemu jest to najnowocześniejsza w Polsce placówka specjalizująca się w tomografii spektralnej — wyjaśnia prezes.

Oprócz tomografii spektralnej Optopol chce rozwijać technologie cyfrowe i laserowe. Pomogą mu w tym akwizycje. Rozmowy z potencjalnymi partnerami już trwają, ale zarząd nie ujawnia, kiedy mogłyby się zakończyć.

Optopol potrzebuje pieniędzy z giełdy, żeby zawalczyć o obiecujący rynek.

— Światowy rynek związany z tomografią spektralną jest jeszcze świeży, ale rozwija się bardzo dynamicznie. Przewiduję, że w ciągu 3-4 lat osiągnie wartość kilku miliardów euro — mówi Adam Bogdani.

Udział Optopolu w tym rynku wynosi dziś około 20 proc. W przyszłości firma chce zachować swój „kawałek tortu”. W tym celu stopniowo zmienia strukturę sprzedaży, wprowadzając do oferty urządzenia coraz bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Dzięki temu skokowo poprawia marże i wyniki. W zeszłym roku zarobiła na czysto 3,1 mln zł, przy przychodach na poziomie 34,5 mln zł. Po pierwszym półroczu 2007 ma już 30,9 mln zł sprzedaży i 5,7 mln zł zysku netto. Dalej też ma być dobrze.

— W tym i przyszłym roku dynamika poprawy wyników będzie bardzo wysoka. Szczegółowe prognozy podamy w momencie publikacji prospektu — informuje Ewa Bożek, wiceprezes ds. finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu