Optymiści przeżyli srogi zawód

Tomasz Furman
opublikowano: 04-03-2002, 00:00

Wzrosty na GPW na początku ubiegłego tygodnia zostały odebrane przez wielu inwestorów jako koniec korekty. Kolejne dni wyprowadziły jednak optymistów z błędu.

Powodem wzrostów zanotowanych na pierwszych dwóch sesjach były zwyżki indeksów na giełdach amerykańskich. Ten sygnał okazał się wystarczający dla graczy oczekujących na koniec korekty. Brak dobrych informacji na lokalnym rynku w połączeniu z szybkim pogorszeniem nastrojów za granicą rozwiał jednak nadzieje na kontynuację wzrostów.

Wśród spółek zaliczanych do indeksu WIG 20 w ostatnich dniach najwięcej tracił Elektrim. Powodem przewagi strony podażowej były obawy o upadłość spółki.

— Wyznaczenie przez sąd gospodarczy wcześniejszego terminu zgromadzenia wierzycieli zwiększy groźbę upadłości Elektrimu. Władze spółki chcą, by odbyło się to nie wcześniej niż w połowie kwietnia — uważa Piotr Niepokój, makler DM BOŚ.

Powodów skłaniających obligatariuszy do konsekwentnego prowadzenia działań, których celem jest upadłość Elektrimu, należy szukać przede wszystkim w braku porozumie-nia z zarządem i radą nadzorczą przedsiębiorstwa. Nowe pomysły tych ostatnich ciągle są nie do zaakceptowania.

Dość dobrze w ubiegłym tygodniu wypadły za to TP SA oraz Pekao SA. Pierwszej ze spółek nie zaszkodziły informacje o nieco gorszych niż oczekiwano wynikach finansowych za 2001 r.

— Kurs narodowego operatora przez większą część tego roku odnotowywał spadki. Działo się tak nawet podczas tzw. efektu stycznia. Brak reakcji na ostanie negatywne informacje jest sygnałem, że zostały one już w wystarczającym stopniu zdyskontowane —uważa Piotr Niepokój.

Zdecydowanie lepiej niż TP SA postrzegane jest dziś Pekao SA. Spółka od pięciu miesięcy znajduje się w trendzie wzrostowym, a ostatnie sesje to potwierdzają. Poza dobrymi wynikami finansowymi i dywidendą czynnikiem decydującym o zwyżkach cen akcji jest ich duży udział w indeksach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optymiści przeżyli srogi zawód