Optymiści są w odwrocie

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 06-06-2003, 00:00

Kontrakty terminowe na indeks największych polskich spółek wykazują objawy zmęczenia silnymi wzrostami. Inwestorzy nastawieni na krótkie pozycje są coraz odważniejsi, zwłaszcza że na giełdach zachodnich rosną tendencje do rozpoczęcia korekty spadkowej. W efekcie baza między czerwcowymi kontraktami a indeksem wróciła do ujemnych wartości i w trakcie sesji przekraczała nawet 10 pkt. Tak wysokiej ujemnej bazy nie widziano na rynku kontraktów od początku marca.

Nie ma chętnych do kupna na obecnych poziomach. Najpopularniejsza seria kontraktów na WIG20 nie poradziła sobie z oporem na poziomie 1213 pkt. W efekcie znaczenie tej bariery po wczorajszej sesji znacznie wzrosło. Obecnie najważniejszym zadaniem dla popytu jest utrzymanie kontraktów powyżej 1200 pkt.

Notowania na rynku terminowym rozpoczęły się od 1210 pkt. Już początek sesji sygnalizował, że nie będzie ona udana dla inwestorów wierzących w dalsze wzrosty. Maksimum sesji wyznaczone zostało w pierwszej godzinie handlu na poziomie 1213 pkt, czyli dokładnie na szczycie dotychczasowej fali wzrostowej.

Futures na WIG20 dwa razy bez powodzenia testowały opór, co doprowadziło do wzrostu aktywności sprzedających. Odwrót wśród posiadaczy krótkich pozycji doprowadził do spadku wartości najpopularniejszej serii kontraiktów poniżej 1200 pkt. Przecena sięgnęła nawet 1198 pkt. Dopiero na końcowym fixingu ustalono poziom zamknięcia na 1201 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optymiści są w odwrocie