Optymistów przybywa, brakuje jednak chętnych do zakupów

Marek Druś
opublikowano: 03-07-2001, 00:00

Optymistów przybywa, brakuje jednak chętnych do zakupów

Na światowych giełdach powoli daje się we znaki sezon urlopowy. Na dodatek w tym tygodniu mamy w USA Dzień Niepodległości, w którym większość giełdowych graczy ćwiczy raczej golfa. Za oceanem dużo lepsze nastroje panowały na giełdzie NYSE. Analitycy pozytywnie odebrali dane makroekonomiczne, które dowodzą, że z gospodarką jest już lepiej. Alan Greenspan, przewodniczący Fedu, prawdopodobnie znowu miał rację obniżając stopy procentowe zaledwie o 25 punktów bazowych.

Słaba końcówka sesji nie pozwoliła jednak indeksowi Nasdaq na piąty wzrost z rzędu. Zyskał za to wskaźnik DJIA, mimo że mocno spadły notowania 3M, Walta Disneya i Honeywell. Pierwszy z tych podmiotów zapowiedział, że z powodu spowolnienia gospodarczego nie wypracuje oczekiwanych przez Wall Street wyników w II kwartale i całym 2001 roku.

Dwie egzotyczne, ale istotne umowy podpisały wczoraj spółki telekomunikacyjne. Wzrosła dzięki temu cena Redback Networks, który będzie współpracował z największą tajwańską spółką państwową E Chinese Petroleum. Na azjatyckiej wyspie zainstalowane zostaną sieci światłowodowe według technologii Redback. Znakomicie zachowywał się także kurs Lucent Technologies, który będzie rozwijać sieć bezprzewodową w Arabii Saudyjskiej.

Na europejskich giełdach dominowały w poniedziałek wzrosty. Także tutaj najlepszy był sektor telekomunikacyjny. Giełdy nie zraziły się spadkiem czerwcowej produkcji przemysłowej w Eurolandzie do najniższego od 2 lat poziomu. Górę wzięły nadzieję, że skłoni to Europejski Bank Centralny do obniżki stóp procentowych już na posiedzeniu 19 lipca.

Inwestorów zelektryzowały informacje z rynku włoskiego, gdzie grupa Intelenergo, kontrolowana przez Fiata, jest blisko przejęcia energetyczno-rolniczego koncernu Montedison. We Frankfurcie pozytywnie przyjęta została wiadomość o planach emisji wartych 1,7 mld EUR akcji niemieckiego Infineona. Dzięki emisji zmniejszyć ma się zadłużenie kontrolowanego przez Siemensa producenta procesorów.

Giełda tokijska ponownie dowiodła swojej słabości. Tym razem notowania dobił znaczny spadek tzw. Tankan, wskaźnika zaufania biznesu, w czerwcu. Analitycy przyjęli najniższą wartość wskaźnika od marca 2000r. jako zapowiedź gorszych wyników spółek giełdowych. Wywołana tym zniżka cen akcji najostrzej dotknęła przedstawicieli podmiotów finansowych i sieci handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Optymistów przybywa, brakuje jednak chętnych do zakupów