Optymistyczna Nowa Gala

ANP
opublikowano: 29-01-2009, 00:00

Producent płytek nie widzi załamania na krajowym rynku. Chce w tym roku zwiększyć eksport i zredukować koszty.

Producent płytek nie widzi załamania na krajowym rynku. Chce w tym roku zwiększyć eksport i zredukować koszty.

Ceramika Nowa Gala, specjalizująca się w produkcji płytek, nie widzi powodów do zmartwień.

— IV kwartał 2008 r. był dobry dla grupy. Jesteśmy zadowoleni z wyników, które wkrótce opublikujemy. Nie widzieliśmy żadnych oznak kryzysu w sprzedaży krajowej, która okazała się bardzo silna. Dobrze rozwija się m.in. rynek dużych projektów komercyjnych — mówi Paweł Górnicki, wiceprezes Nowej Gali.

Po trzech kwartałach ubiegłego roku r. grupa miała 152,19 mln zł przychodów i 16,8 mln zł zysku netto.

Wiceprezes przyznaje jednak, że poważne oznaki spowolnienia spółka odczuła pod koniec IV kwartału na rynku ukraińskim. Eksport na tamtejszy rynek stanowi "kilka procent" przychodów grupy. Na koniec ubiegłego roku sprzedaż zagraniczna stanowiła w sumie ponad 20 proc. obrotów.

— Chciałbym ją zwiększyć do niecałych 30 proc. w 2009 r. Jestem przekonany, że eksport będzie się rozwijać mimo kryzysu. Dzięki słabszej złotówce Nowa Gala może być bardziej konkurencyjna cenowo — zapewnia Paweł Górnicki.

Podkreśla, że na wynikach firmy nie zaciążą żadne walutowe transakcje zabezpieczające.

Spółka planuje w tym roku zredukować zatrudnienie o 10 proc. Obecnie w grupie pracuje około 700 osób. To jeden z elementów przygotowania firmy na trudniejsze czasy.

— Ciężko jest przewidywać, co przyniesie ten rok. Nie wiemy, jak bardzo globalny kryzys dotknie polski rynek. Musimy być na to gotowi i dlatego wcześniej wprowadzimy oszczędności. Jednak po pierwszym miesiącu tego roku jestem bardzo spokojny. Nie widzę załamania na krajowym rynku. To jest bardzo pozytywna wróżba na przyszłość — mówi Paweł Górnicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu