Optymistyczne dane makro

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-12-2005, 00:00

Czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach stały pod znakiem dyskontowania zaskakująco dobrych danych makro. Rezultatem były spore wzrosty indeksów, gdyż ponownie odżyły nadzieje na złagodzenie polityki monetarnej przez Fed.

Niższa od prognozowanej przez ekonomistów okazała się liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek. Pierwszy raz od trzech miesięcy wzrosły wydatki Amerykanów przy równoczesnym wzroście dochodów. Traktowany jako swoisty barometr stanu gospodarki wskaźnik inflacji bazowej cen konsumpcyjnych zwiększył się w październiku zaledwie o 0,1 proc., co w ujęciu rocznym daje 1,8 proc. Wartość ta mieści się w akceptowalnym przez bank centralny przedziale 1,0-2,0 proc. Rozczarować mógł co prawda najnowszy odczyt wskaźnika aktywności w przemyśle, który według ISM w listopadzie spadł z 59,1 do 58,1 pkt, niemniej był lepszy od szacunków analityków.

W centrum zainteresowań graczy znalazły się walory czołowych detalistów. W prestiżowej średniej Dow Jones traciły na wartości papiery Wal-Mart, właściciela największej na świecie sieci handlowej. Gigant odnotował w minionym miesiącu sprzedaż na poziomie zgodnym z wcześniejszą prognozą, zaskoczył jednak mało ambitnymi szacunkami grudniowej sprzedaży. W całkowicie przeciwnym kierunku podążały kwotowania Alcoa, lidera światowego rynku aluminium. Rekordowe poziomy wyceny metali przełożyły się na ponad 3-proc. wzrost kursu.

Udany dzień mieli akcjonariusze Intela. Broker Bear Stearns ma nadzieje, że producent mikroprocesorów podniesie prognozę finansową na bieżący kwartał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Optymistyczne dane makro