Optymistyczne otwarcie na rynku złotego, oczekiwany spadek zmienności

Konrad Ryczko, Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 30-04-2012, 08:24

Początek nowego tygodnia przyniósł mocne otwarcie na rynku złotego – notowania par związanych z polską walutą otworzyły się pro-spadkową luką rzędu ok. 0,5gr.

Kolejne godziny mijają jednak pod znakiem lekkiego spadku wyceny złotego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,166 PLN za euro, 3,144 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,467 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu pozostają stabilne i wynoszą aktualnie 5,4% w przypadku instrumentów 10 – letnich.

Poranne umocnienie złotego wpisuje się jednak w schemat ostatniej szerokiej konsolidacji z zakres 4,16 – 4,21 EUR/PLN, w której najpewniej pozostaniemy w nadchodzącym tygodniu. Z jednej strony kłopoty państw Euro –Strefy skutecznie ograniczają apetyt na ryzyko na rynkach, z drugiej strony zakresy powyżej 4,20 EUR/PLN charakteryzują się wzrostem popytu na złotego, wspieranego również w tym obszarze ostatnio przez BGK.

Nadchodzący tydzień upłynie raczej pod znakiem spadku zmienność na parach związanych z złotym – 1 oraz 3 maja będą dniami wolnymi od pracy w związku z tym aktywność rynku PLN pozostanie znacząco ograniczona. Wielu inwestorów zdecyduje się na wyjazd na „przedłużony weekend” co powinno odbić się na notowaniach, aż do końca tygodnia. Ponadto w trakcie dzisiejszego obrotu również na Węgrzech mamy dzień wolny, a więc jedna ze składowych koszyka walut Europy Środkowo – Wschodniej zostaje teoretycznie wyłączona.

Z jednej strony oczekiwany spadek zmienności notowań powinien doprowadzić do stabilizacji złotego w 3-4 gr zakresie obecnych wahań. Jednak z drugiej strony w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń politycznych lub publikacji makroekonomicznych znacząco odbiegających od prognoz, może dojść do gwałtownego ruchu na wykresach, gdzie przy tak płytkim rynku, nawet nieduże zlecenia może znacząco wpłynąć na notowania.

Z rynku złotego warto nadmienić piątkową wypowiedz dyrektora długu w MF, Piotra Marczaka, który poinformował, iż w okresie styczeń – kwiecień Polska sfinansowała już 64% potrzeb pożyczkowych na 2012r. Oczekiwany spadek podaży długu w przyszłych kwartałach powinien stabilizować aktualną wycenę papierów. Ponadto warto pochwalić realizację obecnej strategii finansowania, gdzie przy tak niepewnym środowisku zewnętrznym resort zdołał uplasować emisję blisko 2 – letnich minimów na rentownościach.

W trakcie dzisiejszej sesji nie poznamy żadnych znaczących odczytów fundamentalnych z rynku krajowego. Narodowy Bank Polski opublikuje jedynie oczekiwania inflacyjne osób prywatnych w kwietniu. Na początku maja uwaga inwestorów skupiać się będzie głównie na najbliższym posiedzeniu RPP zaplanowanym na 8-9 maja. Wcześniej poznamy (2maj) jeszcze indeks PMI dla Polski, przygotowany przez Markit/HSBC.

Również w kalendarzu dla szerokiego rynku poniedziałek nie przynosi żadnych znaczących figur. Poranny odczyt sprzedaży detalicznej (2,3% r/r) w Niemczech okazał się lepszy od prognoz (0,5%r/r), co powinno wspierać kupujących wspólną walutę. Dopiero o godz. 15:45 poznamy odczyt indeksu Chicago PMI (oczek. 61pkt), który może okazać się kluczowy dla kształtowania sentymentu na dzisiejszej sesji.

Z technicznego punktu widzenia otwarcie notowań za pomocą pro-spadkowej luki bessy, która dodatkowo naruszyła blisko miesięczną linię trendu wzrostowego na parach, wskazuje, iż rozpoczynający się tydzień będzie raczej optymistyczny dla złotego. Teoretycznie pozostajemy jednak cały czas w zakresie 4,16 – 4,21 PLN i dopiero wyraźne naruszenie, którejś z wymienionych barier będzie stanowić rzetelny sygnał dla kierunku notowań w przyszłości.

EUR/PLN: Otwarcie notowań poniżej krótkoterminowej linii trendu wskazuje, iż aktualnie funkcjonować będzie ona teraz w roli dynamicznego oporu.

Wsparcia:     4,16 PLN  4,15 PLN

Opór:         4,18 PLN, 4,20 PLN

USD/PLN: W przypadku zestawienia z dolarem, odległość do kolejnego wsparcia wynosi ok. 1,5 gr i takiego ruch należ oczekiwać w najbliższych godzinach, w przypadku kontyuuacji aprecjacji wspólnej waluty na rynku.

Wsparcie:     3,1266 PLN, 3,1026 PLN

Opór :         3,15 PLN, 3,17 PLN

CHF/PLN:  Otwarcie notowań poniżej istotnego zakresu 3,47 PLN sugeruje, iż ten poziom stanowić będzie kluczowy opór w ciągu najbliższych godzin.

Wsparcia:     3,45 PLN, 3,40 PLN

Opór:         3,47 PLN, 3,5 PLN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane