Optymizm inwestorów na GPW wzrósł (za) mocno

(Artur Szymański)
29-08-2006, 17:09

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie poprawiła humory posiadaczom akcji, bo WIG20 za jednym zamachem odrobił większość strat z trzech poprzednich sesji. Po 2,5-proc. zwyżce, wartość wskaźnika koniunktury największych spółek wynosi 2963,76 pkt.

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie poprawiła humory posiadaczom akcji, bo WIG20 za jednym zamachem odrobił większość strat z trzech poprzednich sesji. Po 2,5-proc. zwyżce, wartość wskaźnika koniunktury największych spółek wynosi 2963,76 pkt. Cieszy wzrost aktywności inwestorów, aczkolwiek obroty (630 mln zł) nie są na tyle duże by można było mówić o powrocie do gry ogromnego popytu. Niemniej jednak, byki odbudowują swoją pozycję kosztem uciekających z rynku posiadaczy krótkich pozycji na rynku kontraktów terminowych.

Od pierwszych minut sesji widać było, że tego dnia karty rozkładać będą inwestorzy obstawiający wzrostowy scenariusz dnia. Do kupna akcji skłaniała dobra poniedziałkowa sesja na Wall Street, dodatni początek notowań na giełdach zachodniej Europy jak również umocnienie polskiej waluty. WIG20 zaczął sesję na plusie i z każdą upływającą godziną byki powiększały swoją przewagę. Jeszcze ciekawiej było na rynku futures. Pierwsza połowa sesji przyniosła widowiskową ucieczkę niedźwiedzi z krótkich pozycji, co obrazował wzrost wartości kontraktów przy jednocześnie spadającej liczbie otwartych pozycji (LOP).

Po południu zaczęło przybywać pozycji długich – LOP zaczęła rosnąć a zwyżka wartości kontraktów jeszcze przyspieszyła. Skończyło się na 2,9-proc. wzroście najpopularniejszej serii kontraktów i powiększeniu dodatniej bazy do 16 pkt. Wydaje się, że to trochę nazbyt optymistyczne zakończenie sesji może się zemścić już na początku środowych notowań. Podana tuż przed zamknięciem notowań na GPW wartość indeksu zaufania amerykańskich konsumentów okazała się dużo niższa od prognoz. Poziom 99,6 pkt jest najniższym od listopada 2005 r. Po tej publikacji na minusie zaczęła się sesja w USA, wzrost oddały też indeksy giełd w Europie Zachodniej. Tymczasem wskaźniki GPW zakończyły dzień prawie na najwyższych poziomach dnia. To nie wróży nic dobrego na środę.

Oczywiście pozytywnie trzeba ocenić fakt, że byki wykorzystały szansę na odreagowanie, jaką stworzyło ocieplenie klimatu na rynkach Eurolandu we wcześniejszych godzinach notowań. By odbicie miało szansę powodzenia, rosnąć musiał kurs najcięższej spółki w WIG20, czyli KGHM. Poszedł w górę o 2,9 proc. do 106 zł mimo że cena miedzi w Londynie zmierzała w zupełnie przeciwnym kierunku. O prawie 7 proc. odbił od dna kurs Agory, pomogły też inne mniejsze komponenty WIG20: Kety, GTC, Prokom. Na wartości straciły tylko akcje najmniejszej spółki w indeksie, czyli Boryszewa.

Dzień bez kilkunastoprocentowego wzrostu kursu to dla akcjonariuszy Hutmena dzień stracony. Wtorek przyniósł kolejny historyczny rekord notowań po prasowych doniesieniach o planowanej emisji akcji. Szczegóły mają zostać ujawnione w połowie września. Część pozyskanych środków spółka przeznaczy na wejście w nowy wysokorentowny biznes. We wtorek za akcję płacono 115 zł, po 15,6-proc. wzroście. Ci, którzy mieli akcje Hutmenu w portfelu pod koniec lipca, kiedy kosztowały około 25 zł, do dziś wzbogacili się aż o 360 proc.

Sporym wzięciem inwestorów cieszyły się akcje Mastera notowane we wtorek pierwszy raz bez prawa poboru. Giełda ustaliła kurs odniesienia na 17 groszy, do końca dnia cena wzrosła do 24 groszy (+41,2 proc.). Obroty sięgnęły 6,6 mln zł. Jeszcze w tym tygodniu emitent ma złożyć w KPWiG prospekt emisyjny, na podstawie którego zaoferuje inwestorom ponad 227 mln akcji serii D po cenie emisyjnej 7 groszy. Zakładając powodzenie emisji, do kasy spółki wpłynęłoby 15,9 mln zł. Zostałyby spożytkowane na przejęcie Multiserwisu prowadzącego sprzedaż obuwia marki CCC.

Lubawa, producent sprzętu turystycznego i wojskowego ostrzegł akcjonariuszy, że 58 mln akcji serii E – na które zapisy kończą się 31 sierpnia – mogą nie zostaną zarejestrowane do wyznaczonego dnia dywidendy. Oznaczałoby to, że nie uczestniczyłyby one w dywidendzie za 2005 r. Zarząd spółki zapewnia jednak, że dołoży wszelkich starań, by rejestracja nowych akcji doszła do skutku na dzień dywidendy. Zarekomenduje na WZA, zwołanym na 14 września, określenie dnia dywidendy na 22 września. Jakby tego było mało, spółka w drugim komunikacie podała, że jeden z członków rady nadzorczej w ostatnich dniach sprzedał łącznie prawie 369 tys. akcji po cenach 2,95-3,01 zł. We wtorek na GPW za walor płacono 2,81 zł, czyli 4,8 proc. mniej niż w poniedziałek. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Optymizm inwestorów na GPW wzrósł (za) mocno