Optymizm nie opuszcza firm

Rafał Białkowski
opublikowano: 23-06-2009, 00:00

Przedsiębiorcy przyznają, że początek roku był kiepski. Liczą jednak na mocne odbicie.

44 proc. przedsiębiorstw przewiduje poprawę wyników w 2009 r.

Przedsiębiorcy przyznają, że początek roku był kiepski. Liczą jednak na mocne odbicie.

Ponad połowa przedsiębiorstw (54 proc.) odnotowała w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2009 r. spadek sprzedaży w ujęciu rocznym. Jednak ich szefowie o przyszłość są spokojni.

Musi się udać

Jak wynika z badań PKPP Lewiatan przeprowadzonych na grupie 358 firm, aż 44 proc. badanych przedsiębiorców jest zdania, że ich sytuacja poprawi się w drugiej połowie roku. Najsilniej czują się przedstawiciele małych i średnich firm.

— Optymizm dotyczący przyszłości nie ma uzasadnienia — twierdzi jednak Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Potwierdzają to wczorajsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w czerwcu oceniany podobnie jak w maju, czyli wciąż negatywnie. Wskaźnik wyniósł -5 pkt.

Poprawę widać w branży budowlanej, choć i tu koniunktura oceniana jest nadal kiepsko — w czerwcu wskaźnik wzrósł z -11 do -8 pkt.

Skąd więc wśród przedsiębiorców taki optymizm dotyczący przyszłości? Zdaniem ekspertki Lewiatana, to psychologia biznesu.

— W I połowie roku część firm radziła sobie świetnie, nie zwalniała pracowników, ciągle zwiększając udział w rynku. Firmy, którym wiodło się gorzej, patrzą na konkurentów i wmawiają sobie, że skoro udało się innym, to im także musi się udać — uważa Małgorzata Krzysztoszek.

Bez strachu

Podkreśla, ze z samego myślenia, że będzie dobrze, nic jeszcze nie wyniknie.

— Przedsiębiorcy często zapominają, że aby dobrze radzić sobie w sytuacji kryzysowej, zwykle trzeba zrestrukturyzować firmę przez zmniejszenie kosztów działalności. Często wiąże się to ze zwolnieniami — mówi Małgorzata Krzysztoszek.

Z badań Lewiatana wynika, że w II połowie roku redukcje zatrudnienia planuje 23 proc. firm. (w I połowie do redukcji etatów przyznała się jedna trzecia badanych). Deklaruje je 34 proc. dużych firm i 30 proc. średnich. Najmniejsze zwolnienia przewidują mikroprzedsiębiorstwa (tylko 9 proc. badanych).

— Jeśli jednak pakiet antykryzysowy nie zostanie uchwalony, odsetek firm planujących zwolnienia zwiększy się — ostrzega Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Józef Wojciechowski, prezes JW Construction, przekonuje jednak, że 2009 r. będzie dobrym rokiem.

— Sytuacja w Europie zaczyna się poprawiać, podobnie na rynkach wschodnich. Jeśli sprzedaż utrzyma się na dotychczasowym poziomie, to pod koniec roku nie wykluczamy inwestycji — mówi Józef Wojciechowski.

To niejedyna firma, która w tym roku zamierza inwestować. Z badań Lewiatana wynika, że 36 proc. ankietowanych przedsiębiorców realizuje inwestycje zgodnie z planem.

— Mimo niepewnej przyszłości firmy nie przestraszyły się inwestycji — ocenia Małgorzata Krzysztoszek.

Tylko 11 proc. badanych firm zawiesiło inwestycje, 30 proc. realizuje ich mniej, niż zakładano, a 2 proc. powyżej planu na obecny rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu