Czytasz dzięki

Optymizm przedsiębiorców nieco w dół

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 01-11-2017, 22:00

Prognozy firm na przyszłość lekko się pogorszyły, na ich osłabienie wpływa niestabilne prawo — wynika z badania Pracodawców RP.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców (IPO) nieznacznie spadł w październiku. Przyjął wartość 122 pkt. dla oceny bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 123 pkt. we wrześniu i 128,2 pkt. dla prognozy perspektyw w najbliższych sześciu miesiącach — w porównaniu z 130,5 pkt. we wrześniu, co oznacza spadek o 2,3 pkt. Ubyło przedsiębiorców planujących większe inwestycje i zatrudnienie. Szefowie firm narzekająna niestabilne i nieprzyjazne prawo dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.

Duże obawy wśród małych firm budzi również projekt podzielonej płatności VAT (split payment). Mali przedsiębiorcy wskazują, że regulacja istotnie pogorszy ich sytuację. „Mechanizm podzielonej płatności umożliwia organom podatkowym monitorowanie i blokowanie pieniędzy na rachunkach VAT, eliminując ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem VAT. Mechanizm ten z założenia utrudnia lub wręcz uniemożliwia powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji. Jednocześnie zapewni lepszą transparentność rozliczeń VAT- -owskich i utrudni wyprowadzanie pieniędzy za granicę” — czytamy w uzasadnieniu projektu. Z badania wynika ponadto, że pesymistycznie patrzą na swoją przyszłość przedstawiciele biznesu z branży transportowej.

Prawdopodobnie ma to związek z dalszymi ograniczeniami w delegowaniu pracowników. Natomiast najlepsze nastroje panują w polskim przemyśle. IPO to comiesięczne badanie, w którym przedsiębiorcy oceniają obecny i przyszły klimat do prowadzenia biznesu. Wartość wskaźnika poniżej 100 pkt. oznacza jego pogorszenie, powyżej — polepszenie, zaś rezultat równy 100 pkt. świadczy o braku zmiany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane