Optymizm wyparował z rynków

Michał Dąbrowski, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 24-03-2016, 17:58

Czwartek jest ostatnim dzień pracy dla większości rynków akcyjnych ze względu na nadchodzące w ten weekend święta Wielkanocy.

Jednakże na całym świecie dominują dosyć minorowe nastroje. Na pogorszenie nastrojów wśród inwestorów miały wpływ zwiększenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA, spadki na rynkach surowcowych, a także powrót niepokojów związanych z możliwością dewaluacji chińskiego juana.

W Stanach Zjednoczonych od początku dzisiejszych notowań S&P 500 traci niemal 0,5% . Indeks znajduje się na poziomie 2025 pkt. Skala spadków w Europie jest zdecydowanie większa. Niemiecki DAX znajduje się niżej o 1,5% w stosunku do wczorajszego zamknięcia i oscyluje w pobliżu 9880 pkt. Warszawski WIG 20 z kolei traci 0,2% wciąż pozostając ponad granicą 1900 pkt.

Wzrosty na rynkach akcji, które miały miejsce od połowy lutego po części były spowodowane bardziej ekspansywnym podejściem banków centralnych na świecie i ostrożniejszą retoryką FEDu. Dalsze luzowanie zapowiadał Europejski Bank Centralny, który dotrzymał słowa i obniżył zarówno stopę depozytową oraz zwiększył skalę skupu aktywów. Z kolei amerykańska Rezerwa Federalna miała być bardziej ostrożna przy dalszych podwyżkach stóp procentowych. Niemniej jednak ostatnie wypowiedzi przedstawicieli FEDu rozbudziły nadzieje na zaostrzenie polityki monetarnej w USA, co mogłoby mieć miejsce już w kwietniu. W takim tonie w tym tygodniu wypowiadali się m.in. J. Williams, D. Lockhart oraz P. Harker. Podwyżek w najbliższym czasie również nie wykluczył J. Bullard.

Ceny ropy naftowej nie pomagają spółkom energetycznym. Zarówno ropa Brent jak i jej amerykańska odmiana - WTI - tracą po raz drugi dzień z rzędu, co jest głównie reakcją na wczorajsze dane o zmianie zapasów opublikowane przez amerykański departament energii. Wzrost zapasów znacznie przewyższył konsensus rynkowy. Ponadto po raz pierwszy od połowy lutego ceny ropy naftowej prawdopodobnie zanotują spadek w ujęciu tygodniowym. Baryłka zarówno ropy WTI jak i Brent kosztuje obecnie poniżej 40 dolarów. Ponadto dzisiaj jeszcze o godz. 18:00 poznamy dane o liczbie aktywnych wież wiertniczych w USA. ostatni raport przerwał serię spadków liczby aktywnych wież (obecnie działa 387), co częściowo przełożyło się na wyprzedaż ropy w zeszły piątek i na początku obecnego tygodnia.

Ponadto zdaje się, że inwestorzy przypomnieli sobie o niepewnej sytuacji w Chinach. Ponownie odżyły niepokoje związane z możliwością dewaluacji juana. Wraz z aprecjacją dolara w tym tygodniu Ludowy Bank Chin zdecydował się dziś na największą obniżkę fixingu od 2 miesięcy. Przypomnijmy, że dewaluacja chińskiej waluty w sierpniu doprowadziła do gwałtownych spadków na rynkach akcyjnych.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Dąbrowski, Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy